Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Český premiér sa stretne s predstaviteľmi niekoľkých krajín, budú diskutovať o pomoci Ukrajine

Mimoriadne dôležitá je aj účasť ukrajinského premiéra.

28.5.2024 (SITA.sk) – Český premiér Petr Fiala bude v utorok večer v Prahe hostiť predstaviteľov niektorých krajín, ktoré pomáhajú Ukrajine.

Na pracovnej večeri privíta napríklad dánsku premiérku Mette Frederiksenovú, holandského predsedu vlády Marka Rutteho, ale aj ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa.

Zúčastnia sa aj lotyšská premiérka Evika Siliňová, poľský prezident Andrzej Duda a zástupcovia USA, informuje portál TN.cz.

Témou bude pomoc Ukrajine

Fiala priblížil, že témou večere bude pomoc Ukrajine, ktorá teraz prežíva kritickú fázu svojej obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako fungujú iniciatívy, ktoré v súčasnosti existujú, a čo môžeme urobiť nad rámec týchto iniciatív,“ vysvetlil.

Stretnutie je podľa jeho slov predovšetkým o výmene informácií a hľadaní spôsobov, ako sa posunúť ďalej, pričom prítomní budú hovoriť aj o širšom kontexte.

Účasť ukrajinského premiéra

Mimoriadne dôležitá je aj účasť ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa, aby sme sa rozprávali priamo s ním, čo je potrebné,“ povedal český premiér.

Pozvané sú podľa neho tie krajiny, ktoré sa dlhodobo podieľajú na aktivitách a iniciatívach zrýchľujúcich pomoc Ukrajine.

Ukrajinské použitie darovaných zbraní

Fiala sa tiež vyjadril o ukrajinskom použití darovaných zbraní na území Ruska, čo je otázka, o ktorej sa v ostatnom období intenzívnejšie diskutuje.

Ja to považujem za úplne logické, Ukrajina je krajina, ktorá sa bráni ruskej agresii a ako napadnutá krajina má všetky práva využiť všetky možnosti pre svoju obranu,“ skonštatoval predseda českej vlády.

Vojne na Ukrajine sa bude venovať aj stretnutie ministrov zahraničia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktoré sa uskutoční v Prahe vo štvrtok a v piatok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: Český premiér, Dánska premiérka, Poľský prezident, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský premiér, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Český premiér sa stretne s predstaviteľmi niekoľkých krajín, budú diskutovať o pomoci Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií