Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Môžeme sa hrdiť európskym unikátom! Vďačíme za to Ceste minerálnych prameňov na Spiši

Spoznávať región severného Spiša sa dá aj prostredníctvom Cesty minerálnych prameňov, ktorú tam vytvorili pred takmer piatimi rokmi miestni nadšenci v rámci programu slovensko-švajčiarskej spolupráce.

Voda je jednou z najcennejších surovín a najdôležitejších látok pre život človeka, preto sa často nazýva aj „modré zlato“. Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi regióny bohaté na vodu a liečivé minerálne pramene, nie vždy si ich hodnotu uvedomujeme. Nie je to tak ale v prípade regiónu Severný Spiš – Pieniny, kde sa pred piatimi rokmi zrodila jedinečná myšlienka vytvorenia turistickej trasy minerálnych prameňov pod názvom Cesta minerálnych prameňov.

„Tento región je bohatý na rôzne minerálne pramene, odhadom je ich v okruhu 100 kilometrov viac ako 100 a každý z nich pri dlhodobom užívaní pôsobí blahodarne na niečo iné. To je podľa nás európsky unikát,“ konštatoval Martin Šalata z Klubu slovenských turistov, ktorý približne 118 kilometrov dlhú trasu v tvare podkovy značil v teréne.
 
Spoznajte prírodu Spišu prostredníctvom Cesty minerálnych prameňov
Zdroj: visitpieniny.sk

Nenáročná turistika

Súčasťou trasy je 12 jednoducho dostupných prameňov v 11 obciach, väčšinou sa nachádzajú v intraviláne.

Prameň Ščava je vo Forbasoch, v Legnave aj v Hraničnom, ďalej je to prameň Voňačka v Bajerovciach, pramene Andrej, Veronika a Sissi sú zase v Ľubovnianskych kúpeľoch.

Prameň pod názvom Švabľovka sa nachádza v Hniezdnom, Prameň sv. Jána Krstiteľa v Litmanovej a Smerdžonka v Kúpeľoch Červený Kláštor.

V Kúpeľoch Vyšné Ružbachy sú to Prameň lásky a Prameň zabudnutia, v Lackovej Prameň pod Kalváriou a v neposlednom rade v obci Sulín je to Sulínka.

„Cesta, ktorá jednotlivé pramene spája, je nenáročná a vhodná aj pre menej zdatných turistov. Pre zaujímavosť, najdlhší úsek medzi Litmanovou a Červeným Kláštorom má 28 kilometrov a vedie cez hrebeň. Naopak, najkratšia trasa vedie od prameňa v Hniezdnom do Forbás a má 2,5 kilometra. Zároveň je možné dostať sa ku každému prameňu aj autom,“ povedal Šalata, ktorému osobne najviac chutí voda v Lackovej.

Spoznajte prírodu Spišu prostredníctvom Cesty minerálnych prameňov
Zdroj: OOCR Severný Spiš – Pieniny / Matej Zamkovský

Liečivá voda

Trasa s celkovou dĺžkou do 100 km spája 12 najvýznamnejších minerálnych prameňov v jedenástich obciach – Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy.

Vďaka nej môžu návštevníci spoznať, vidieť, ale aj ochutnať to najzaujímavejšie, čo región ponúka. Pramene sú vhodné na pitné kúry, majú iné minerálne zloženie a pomáhajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Každý turista si tu nájde ten „svoj“ prameň.

Napríklad prameň v Ľubovnianskych kúpeľoch je vhodný pre športovcov, prameň Smerdžonka je vhodný na pokožku, v Litmanovej zase ľudia hovoria, že je to prameň na očistu duševnej stránky človeka.

Zaujímavou atrakciou na trase je Kneipp terapia – šľapací kúpeľ, ktorý je možné vyskúšať pri prameňoch vo Vyšných Ružbachoch a v obci Lacková.

Obľúbená turistická atrakcia

Trasu značili v teréne takmer desať mesiacov na niekoľkých už existujúcich chodníkoch, pribudli však aj nové.

Myšlienkou projektu bolo jednak upozorniť na dostupné minerálne pramene, no zároveň upriamiť pozornosť návštevníkov na zvyky a tamojšie tradície obcí a miest.

„Ohlasy na cestu sú pozitívne. Návštevníci si túto turistickú trasu pochvaľujú a mnohí z nich jej časť počas svojej návštevy regiónu aj absolvujú. Ide najmä o slovenských a poľských turistov, ktorí vyslovene obľubujú prírodu a turistiku v nedotknutom prostredí,“ doplnila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny Erika Šalatová a dodala, že cesta minerálnych prameňov určite pomohla celému regiónu.

 

Zdroje:

teraz.sk

visitspis.sk 

slovakia.travel

spis.korzat.sme.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií