fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 zaujímavých budov, ktoré by mal vidieť naživo každý správny cestovateľ

Máte tip? napíšte nám mailom

Cestovanie je pre veľa ľudí záľubou a v posledných rokoch sa stalo pre niekorých aj prácou na plný úväzok. V tomto článku vám ukážeme 10 zaujímavých budov, ktoré by mal vidieť naživo každý správny cestovateľ. Už ste pri niektorej z nich boli?

Tancujúci dom

Pri návšteve Prahy určite netreba vynechať okrem Katedrály sv. Víta či Václavského námestia ani tento architektonicky zaujímavý dom, ktorý sa nachádza neďaleko centra mesta. Túto budovu navrhol chorvátsko-český architekt Vlado Milunić a kanadsko-americký architekt Frank Gehry.

Zdroj: www.creativebloq.com

Múzeum umenia

Múzeum umenia v Milwaukee je architektonickým orientačným bodom pozostávajúcim z troch budov. Vojenské pamätné centrum navrhol fínsko-americký architekt Eero Saarinen, Budova Kahler je od Davida Kahlera a Quadracci Pavilion vytvoril zas španielsky architekt Santiago Calatrava. S výhľadom na jazero Michigan je priamo spojená s Wisconsin Avenue lanovkou, takže návšteva tohto miesta je naozaj veľkým zážitkom.

Zdroj: www.creativebloq.com

Chrám Lotus

Chrám Lotus je bahájsky dom uctievania v Dillí pozostávajúci z 27 štruktúr pripomínajúcich okvetné lístky lotosového kvetu, ktoré sa otvárajú na centrálnu sálu s výškou približne 40 metrov. Má deväť strán, deväť dverí a môže ubytovať až 2 500 ľudí. Jeho povrch je vyrobený z bieleho mramoru z hory Pentelicus v Grécku, rovnaký mramor bol použitý na stavbu Parthenonu. Od svojho dokončenia v roku 1986 sa stala jednou z najnavštevovanejších budov na svete a ročne sa na túto budovu príde pozrieť takmer 100 miliónov ľudí.

Prečítajte si tiež:
Chráňte sa skôr, ako vycestujete: TOTO sú očkovania, ktoré potrebujete v zahraničí!
Zdroj: www.creativebloq.com

Dome of the Rock

Majstrovským dielom islamskej architektúry je táto budova zo 7. storočia, ktorá sa nachádza v Jeruzaleme. Táto budova je zaujímavá nielen svojím vzhľadom, ktorý zaujme na prvý pohľad, ale tiež aj tým, že ide o najstaršiu existujúcu islamskú pamiatku a dodnes slúži ako vzor pre architektúru v krajine.

Zdroj: www.creativebloq.com

Petronas Towers

Petronas Towers sú kultúrnym a orientačným bodom v hlavnom meste Malajzie, v Kuala Lumpur. Budovy boli v rokoch 1998-2004 najvyššími budovami na svete. Charakteristický postmoderný štýl vytvorili architekti Cesar Pelli a Achmad Murdijat, inžinier Deejay Cerico a návrhár Dominic Saibo.

Zdroj: www.creativebloq.com

Šikmá veža v Pise

Šikmá veža v Pise je jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok v Európe. Veža sa začala nakláňať počas výstavby, keď mäkká pôda na jednej strane nebola schopná správne podporovať hmotnosť konštrukcie. Dnes je z nej jedna z najväčších turistických atrakcií.

Zdroj: www.creativebloq.com

Katedrála sv. Bazila

Táto katedrála je tou najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v Moskve. Slávny orientačný bod, tvarovaný tak, aby pripomínal plameň ohňa, ktorý stúpal do neba, sa nachádza tesne pred krídlami Kremľa a označuje geometrické centrum mesta.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Pribudli 3 nové prípady. Laboratóriá vykonali 564 testov
Zdroj: www.creativebloq.com

Koloseum v Ríme

Tento eliptický amfiteáter v centre Ríma je považovaný za jeden z najväčších architektonických úspechov, ktoré dosiahli starí Rimania. POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE.Štadión bol schopný usadiť aspoň 50 000 divákov a používal hlavne gladiátorské hry. Vedeli ste o tom?

Zdroj: www.creativebloq.com

Taj Mahal

Táto budova je často označovaná ako “klenot moslimského umenia v Indii”. Taj Mahal postavil Mughal cisár Shah Jahan. Často sa mylne považuje za palác, tento slávny orientačný bod bol skutočne postavený ako hrobka pre manželku cisára po tom, ako zomrela.

Zdroj: www.creativebloq.com

Opera v Sydney

Opera v Sydney je vo svete považovaná za jedno z najväčších architektonických diel 20. storočia. Inovatívny dizajn pochádza od architekta Jørn Utzona, ktorý bol relatívne neznámy až do roku 1957, keď sa mu podarilo vyhrať súťaž a navrhnúť túto budovu.

Zdroj: www.creativebloq.com

Zdroj:https://www.creativebloq.com/architecture/famous-buildings-around-world-10121105

Foto: https://www.creativebloq.com/architecture/famous-buildings-around-world-10121105

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií