fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cestovanie pozitívne mení náš mozog! Ešte stále váhate nad letnou dovolenkou?

Máte tip? napíšte nám mailom

Vypnite a  zregenerujte sa

Cestovanie sa väčšine z nás spája najmä s letom, kedy si chceme užiť vodu a pozrieť si pamiatky v iných krajinách. Ako ale cestovanie vplýva na človeka a jeho systém? Určite sa po dlhej ceste cítime unavení, ale vedeli ste, že dovolenka môže byť zdravá? Je jedno, či na ňu idete v lete alebo v zime, hlavne, že si vyčistíte hlavu a oddýchnete si.

Pokiaľ na dovolenke trávite čas výletmi, prechádzkami, ste na vzduchu, zdržiavate sa vonku a nehľadíte do mobilu, nesledujete televíziu ani nie ste hodiny na internete, potom sa o vašej dovolenke dá povedať, že je pre vás a váš mozog naozaj zdravá.

Prečo? Ak ste obklopení prírodou alebo vonkajším prostredím, spoznávate nové veci, ktoré mozog spracováva, priraďuje k nim pocity a sústredíte sa len na obhliadku okolia, prestanete myslieť na ostatné veci. Vypustíte z hlavy prácu, starosti a stres. Lekári tvrdia, že najlepší spôsob na to, aby sme premohli zlú náladu je “vypnúť mozog”. A presne toto sa s ním na dovolenkách pri spoznávaní okolia deje. Pokiaľ sa vám to naozaj podarí, váš mozog sa mení a to má na nás výborný vplyv.

Prečítajte si tiež:
Liečba umením arteterapia pomáha malým aj veľkým

summer

Skupina psychológov poslala ľudí na 1 a pol hodinovú prechádzku do lesa. Pri každom tomto človeku namerali zníženie činnosti prefrontálnej mozgovej kôry, ktorá zodpovedá za rozvoj a vznik psychických chorôb.

Neskôr si do výskumu pozvali skupinu ľudí z mesta, ktorí strávili niekoľko dní bez internetu, mobilu a inej elektroniky – len v prírode, na čerstvom vzduchu. Pred aj po pobyte im dali vypracovať niekoľko kreatívnych úloh. Po skončení pobytu v prírode sa ich kreatívne schopnosti a rýchlosť myslenia zrýchlili o 50%.

Čas, ktorý strávili v pokoji, kľude a nemysleli na nič, okrem spoznávania okolia a radosti z nového miesta ich spravil šťastnými. Mozog i telo si oddýchli a zregenerovali sa, nabrali nové sily a nápady. Tak čo, teraz sa na tú dovolenku už vyberiete?

leto

Zdroj: brightside.me Foto: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií