Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cestovať sa dá lowcostovo, ale aj úplne zadarmo. Ako na to?

Cestovanie je v dnešnej dobe pre mnohých ľudí životným štýlom. Spoznávanie sveta sa stáva čoraz obľúbenejším a prístupnejším koníčkom. Ak spĺňaš niekoľko podmienok, cestovať môžeš úplne zadarmo aj ty.

Ako na to?

Nemusíš si hľadať sponzora, stačí, ak si nájdeš vhodný projekt, teda Erasmus+. Študijný projekt, na ktorom stretneš ľudí z mnohých krajín Európy a celé to bude takmer zadarmo. Platíš len vlastným časom a aktivitou na workshopoch. Väčšina študentských projektov ti zabezpečí preplatenie cestovných nákladov (samozrejme, nie ak by si šiel prvou triedou alebo sám autom), ubytovanie a stravu.

Musíš zaujať

Na to, aby si sa do projektu dostal, stačí väčšinou splniť jedinú podmienku. Tú najťažšiu: zaujať. V prihláške totiž organizácie vyžadujú dôvod, prečo sa chceš na danej mládežníckej výmene/tréningovom kurze zúčastniť. Pýtať sa ťa môžu všeličo, napríklad na tvoje skúsenosti alebo na to, ako by si využil dané poznatky z projektu vo svojom živote. V mnohých prípadoch môže ísť o subjektívny názor ľudí, ktorí vyberajú účastníkov. Avšak ak je organizácia profesionálnejšia, do úvahy berú najmä tvoj postoj k téme projektu. Čím viac sa na tému hodíš, tým väčšie šance máš. Často vyberajú napríklad mladých ľudí, ktorí pracujú s mládežou. Témy projektov sú však najrôznejšie od umenia až po životné prostredie.

Zdroj: pixabay.com

Na čo všetko sa môžeš prihlásiť?

V ponukách nájdeš mládežnícke výmeny, tréningové kurzy, ktoré trvajú približne týždeň. Takisto aj dlhodobejšie stáže. Čas ich trvania je rôzny. Najčastejšie je to od troch do šiestich mesiacov.

Mládežnícke výmeny sú najjednoduchšia forma projektov. Väčšinou zahŕňajú mnohé kreatívne aktivity.

Tréningové kurzy sú o niečo náročnejšie, obsahujú workshopy, diskusie a mnohokrát na nich musia aj samotní účastníci stáť v pozícii organizátora a viesť nejakú aktivitu.

Stáže alebo EVS sú dlhodobejšie, ide o dobrovoľnícku službu, ktorá máva odlišné zamerania. Môže ísť o starostlivosť o životné prostredie, o prácu s deťmi, o organizovanie rôznych udalostí a podobne.

Čo musíš spĺňať?

• Veková hranica je najčastejšie od 18 do 30 rokov. Zažila som však už aj mladších, aj starších účastníkov. Záleží na samotnej organizácii a organizátoroch.
• Mal by si mať peniaze na letenky. Tie sú síce preplatené, no v mnohých prípadoch až niekoľko mesiacov po skončení projektu, keď dostane organizácia zvyšné peniaze z grantu.
• Predpokladá sa, že si ok s odlišnými národnosťami a vierovyznaniami. Pracovať budeš totiž v multikultúrnych skupinách.

Zdroj: pixabay.com

Konkrétne organizácie

Ponuky môžeš nájsť na mnohých weboch. Napríklad: ADEL, SYTEV alebo Youth Europa a mnohé iné.

Oplatí sa to?

Jednoznačne áno. Precestuješ Európu, budeš mať kamarátov z odlišných krajín, naberieš skúsenosti a zlepšíš si angličtinu. Treba pokračovať?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií