fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cestovať po Európe úplne zadarmo? Aj vám sa to môže podariť! Požiadajte o špeciálny cestovný preukaz

Máte tip? napíšte nám mailom

Európska komisia včera (pondelok 10. júna) upozornila, že oddnes do 26. júna môže prvých 15 000 mladých občanov Európskej únie vo veku 18 rokov požiadať o špeciálny cestovný poukaz. Vďaka nemu budú môcť od júla 2018 do konca októbra 2018 zadarmo objavovať vlastný kontinent.

Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics konštatoval, že DiscoverEU ponúka mladým ľuďom vynikajúcu príležitosť na objavovanie Európy.

Všetci žiadatelia musia splniť tieto podmienky:

  • mať dovŕšený vek 18 rokov (ani 17, ani 19) k 1. júlu 2018,
  • byť občanmi niektorej z členských krajín EÚ a
  • byť pripravení vydať sa na cesty v priebehu leta.

Od iniciatívy s názvom DiscoverEU sa očakáva, že jej účastníkom umožní lepšie pochopiť rozmanitosť Európy. Ďalej napríklad tešiť sa z jej kultúrneho bohatstva, nadviazať nové priateľstvá a získať pocit európskej identity.

No čo, ste pripravení precestovať Európu? Zdroj: pexels.com

Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics konštatoval, že DiscoverEU ponúka mladým ľuďom vynikajúcu príležitosť na objavovanie Európy. “To nemôže nahradiť nijaká kniha či dokument. Som presvedčený, že táto skúsenosť povedie k pozitívnym zmenám – tak pre mladých účastníkov, ako aj pre komunity, ktoré navštívia,” uviedol.

Prečítajte si tiež:
Horniacky guľáš - nahradí polievku, aj hlavné jedlo

Navracsics spresnil, že EK ponúka od utorka príležitosť zažiť 15.000 “nezabudnuteľných európskych príbehov.” Neskôr v tomto roku a v ďalších rokoch by ich mohlo byť ešte viac.

Mladí ľudia v rámci novej iniciatívy EÚ môžu cestovať ako jednotlivci alebo v maximálne päťčlennej skupine, spravidla po železnici. V záujme neobmedzeného pohybu po celom kontinente môžu v odôvodnených prípadoch použiť alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty a výnimočne aj lietadlo. To umožní zapojiť sa do programu aj mladým ľuďom žijúcim v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch v EÚ.

Žiadatelia musia poskytnúť svoje osobné údaje a podrobnejšie informácie o ceste, na ktorú sa chcú vybrať. Budú musieť absolvovať kvíz s piatimi otázkami, ktorý bude súvisieť s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018, iniciatívami EÚ zameranými na mladých a blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. Posledná otázka je o tom, koľko mladých ľudí sa podľa nich bude uchádzať o cestovné poukazy zadarmo.

Cestovať sa bude v prvom rade vlakmi, ale budú sa dať využiť aj alternatívne spôsoby dopravy. Zdroj: pexels.com

Eurokomisia na základe odpovedí vyberie účastníkov, ktorí sa musia vydať na cestu od 9. júla do 30. septembra 2018. Môžu cestovať až 30 dní a navštíviť maximálne štyri zahraničné destinácie.

Prečítajte si tiež:
Prieskum: Počas koronavírusu silnie Smer-SD aj Sme rodina

Iniciatíva DiscoverEU má v roku 2018 rozpočet 12 miliónov eur a očakáva sa, že tento rok vďaka nej bude môcť po Európe cestovať 20.000 mladých ľudí.

Prihlásiť sa dá online cez Európsky portál pre mládež: https://europa.eu/youth/discovereu_en.

Keby sme mali 18 rokov, neváhali by sme ani minútu!

Zdroj: TASR/Jaromír Novak

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií