fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hnačka – strašiak cestovateľov a dovolenkárov. Ako jej predísť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Najčastejším ochorením, ktoré trápi cestovateľov, je hnačka. 

“Na vzniku cestovateľskej hnačky má svoj podiel samotná cesta, zmena klímy, zmena stravy, ale aj možnosť kontaminácie potravín a vody niektorými druhmi baktérií,” uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Vo väčšine prípadov ustúpi v priebehu dvoch až troch dní.

Okrem “cestovateľskej hnačky” môžu dovolenku znepríjemniť hnačkové ochorenia, ktorých pôvodcom sú salmonely, šigely, niektoré parazity, vírus spôsobujúci hepatitídu typu A, pôvodca cholery. 

“Týmto ochoreniam sa dá zabrániť hygienickými opatreniami zameranými na prísnu osobnú hygienu – čisté ruky, na hygienu vody a potravín,” vysvetlila Račková.

Epidemiológovia odporúčajú vyvarovať sa nezvyčajných jedál a konzumovať iba dostatočne tepelne spracovanú stravu. Piť prevarenú vodu, nekonzumovať zmrzlinu, džúsy a nepasterizované mlieko. Vyhnúť sa podľa jeho slov treba aj konzumácii ľadu, pokiaľ nie je záruka, že bol pripravený z bezpečnej alebo prevarenej vody. Pri dlhšom pobyte v rizikových oblastiach sa cestujúcim pred cestou do zahraničia odporúča očkovanie, ktoré chráni pred cholerou, vírusovým zápalom pečene typu A a brušným týfusom.

Prečítajte si tiež:
Cestovať sa dá lowcostovo, ale aj úplne zadarmo. Ako na to?

Pri hnačke je najdôležitejšie prijímať tekutiny a soľ. V lekárňach sa predávajú špeciálne rehydratačné roztoky. Podobný roztok sa dá pripraviť aj svojpomocne, a to nasledovne:

  •  cukor (4 – 5 kociek),
  • kuchynská soľ (1 kávová lyžička),
  • šťava z citróna, pomaranča alebo grepu (do 1 litra pitnej vody).

Možno použiť aj iónové nápoje pre športovcov, nie však v prípade detí, minerálne vody s vysokým obsahom sodíka a draslíka. Vhodný je aj nesladený čierny čaj.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/zdravie-cestovatelov-najcastejsie-trapen/339197-clanok.html

Foto: https://media.npr.org/assets/img/2015/08/05/travel_tum-22_wide-1162b7f80341bd734d33baeacc51f62fdfca38f1-s800-c85.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií