Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cestujte bez stresu: Ako naplánovať rodinnú dovolenku autom?

Rodinná dovolenka je ideálnou príležitosťou na utuženie jej členov, spoločné objavovanie zaujímavých miest a získavanie nových zážitkov. Na to, aby dopadla presne podľa vašich predstáv, je plánovanie takejto dovolenky kľúčové.

Prinášame vám užitočné tipy, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa zbytočnému stresu a prežiť rodinné chvíle v pohode.

V dostatočnom predstihu skontrolujte stav vozidla

Predtým, ako sadnete do auta a vydáte sa za novými dobrodružstvami, musíte sa uistiť, že je vaše vozidlo na cestu pripravené. Rýchlu kontrolu síce zvládnete aj svojpomocne, no najlepšie urobíte, ak vaše vozidlo vezmete na kontrolu do servisu. Šikovný mechanik behom pár chvíľ odhalí prípadné nedostatky, vďaka čomu môžete zareagovať včas a ušetriť si prípadné komplikácie. Pred jazdou skontrolujte aj všetky potrebné doklady, či stav povinnej výbavy vozidla. Keďže so sebou každá jazda prináša aj mnohé nevyspytateľné situácie, odporúčame vám zriadiť si kvalitné havarijné poistenie, ktoré vás na cestách nenechá v štichu.

Tip: Ak ste sa rozhodli pre dovolenku v zahraničí, pred jazdou si naštudujte dopravné predpisy danej krajiny, ale aj všetkých ostatných, cez ktoré budete prechádzať.

poistenie
Zdroj: pexels.com / Peter Fazekas

 

Pri balení sa sústreďte na tie najdôležitejšie veci

Dovolenka na aute so sebou prináša niekoľko výhod. Jednou z nich je fakt, že aj keď si so sebou zabudnete vziať nejakú drobnosť, môžete sa kedykoľvek zastaviť v obchode, aby ste si ju zabezpečili. Netrápte sa preto oblečením či hygienickými potrebami, ktoré ostali doma. Namiesto toho sa počas balenia sústreďte na dôležitejšie veci, bez ktorých sa na cestách nezaobídete. Odporúčame vám si v priebehu niekoľkých týždňov pred dovolenkou zapisovať na zoznam všetko, čo by sa vám mohlo hodiť. Medzi tie najdôležitejšie veci patria napríklad doklady, lieky, či platobná karta.

Trasu si naplánujte vopred

V prípade rodinnej dovolenky autom rozhodne nestačí len poznať cieľovú destináciu. Podrobný plán vašej trasy vám pomôže vypočítať čas strávený na cestách, náklady, ale aj približný počet zastávok. Zamyslite sa nad tým, koľko hodín zvládnete za deň prejsť. V prípade dlhšej cesty zvážte noc napríklad niekde v jej strede. Okrem oddychu tak máte možnosť spoznať nové miesta, kde by ste sa v opačnom prípade možno nikdy nedostali.

cestovanie
Zdroj: pexels.com / Hannah Nelson

 

Navštíviť zaujímavé miesta na vašej trase však nemusíte len v prípade, ak nutne potrebujete spánok. Pokojne si môžete na mapách vyznačiť lokality, ktoré by ste radi navštívili a uvidíte, že vám cestovanie ubehne omnoho rýchlejšie. Ideálnym spôsobom, ako z dovolenky vyťažiť čo najviac, je urobiť si dva zoznamy. Jeden zoznam, kde uvediete všetko, čo rozhodne musíte zažiť či navštíviť, a druhý, kde sa zas budú nachádzať aktivity, ktoré by ste radi podnikli, ak na ne bude priestor a chuť.

Spríjemnite si dlhé chvíle strávené v aute

Ani dlhá jazda autom nemusí byť nuda. Zaujímavé podcasty či playlisty s obľúbenou hudbou dokážu zabaviť celú rodinu na dlhé hodiny. V prípade cestovania s menšími deťmi je plánovanie zábavy do auta častokrát rozhodujúce pre zabezpečenie plynulej a nerušenej jazdy. Jednou z alternatív je síce pozeranie rozprávok, no v rukáve by ste mali mať schované aj niečo akčnejšie. Zahrajte si meno mesto zviera vec, hádajte krajiny poznávacích značiek alebo si vymyslite vlastnú hru. Výber, samozrejme, prispôsobte veku ratolestí a dĺžke cesty.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií