fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chceš byť skutočným cestovateľom? Týchto 18 vecí si musíš uvedomiť

Máte tip? napíšte nám mailom

Patríte aj vy k tým ľuďom, ktorí chcú vidieť vždy nejakú novú krajinu, spoznávať nových ľudí, nové kultúry? Ak áno, tak vám odporúčame prečítať si nasledujúci článok, ktorý vám viac prezradí o tom, čo by ste mali očakávať pri cestovaní. Nie je to totiž až také jednoduché, ako sa viacerí z nás nazdávajú. Preto, aby ste neboli sklamaní alebo azda prekvapení, čítajte už teraz.

1. Nezabudnite, že krajina, do ktorej cestujete, je niekoho domov, a tak je dôležité správať sa v nej tak, akoby to bol náš domov. Zároveň je dobré najmä deťom ukázať a rozprávať o domorodých obyvateľoch – vysvetliť im, prečo sú iní ako my, prečo sa obliekajú inak, prečo… lepšie tak deti pochopia danú krajinu.

1736055-900-1462458561-shutterstock_387166810

2. Premýšľajte nad krajinou, ktorú chcete navštíviť predtým, ako tam pôjdete, aby ste neboli prekvapení. Preto si radšej nájdite zopár informácií o krajine, domorodcoch a pripravte sa aspoň trochu na krajinu, do ktorej sa chystáte.

3. Rešpektujte kultúru danej krajiny. Ak vidíte, že domorodci jedia rukami, skúste to aj vy. Prípadne, ak vás núkajú svojím tradičným jedlom, tak ich skúste neodmietnuť, ale naberte odvahu a vyskúšajte to.

4. Pýtajte si dovolenie na odfotenie predtým, ako niekoho alebo niečo odfotíte. Ide o nejakú úctu a slušnosť, preto predvídajte a radšej sa spýtajte na dovolenie. Akokoľvek, počítajte s oboma alternatívami.

1735655-900-1462458561-shutterstock_59574835

5. Naučte sa zopár základných fráz v jazyku danej krajiny. Aj keby ste sa mali trápiť hodinu, skúšajte rozprávať aspoň základné frázy ako „dobrý deň“, „ďakujem“, „prosím“. Okrem toho, že tieto slová už azda nikdy nezabudnite, pobavíte okolitých domorodcov. Prípadne skúste aj vy naučiť niečo ich.

Prečítajte si tiež:
Vieš, o čom ľudia klamú najčastejšie na prvom rande? Na tieto veci si daj pozor!

6. Kupujte si miestne kúsky umenia ako suveníry od domorodcov. Pretože okrem toho, že sú lacnejšie a poväčšine aj kvalitnejšie, podporíte aj daného človeka i miesto či dedinu, v ktorej žije.

7. Zdržte sa pár dní na návšteve u nejakej domorodej rodiny. Spoznáte tak lepšie ich kultúru, tradície, jedlo. Je veľká výsada späť u miestnych obyvateľoch a nie v hoteli.

8. Skúste jesť miestnu stravu. Aké by to predsa bolo byť v zahraničí a neochutnať miestnu stravu? Preto neváhajte, odvážte sa a skúste nakupovať v miestnych potravinách.

1736455-900-1462458561-shutterstock_349074965

9. Spomaľte a užívajte si navštevované miesta. Ozajstný cestovateľ si vie narozdiel od turistu užiť a vychutnať navštevované miesto.

10. „Dovoľte si stratiť sa“. Niekedy sa nechajte viesť inštinktmi a nesledujte iba plán mapy. Je zábavne predierať sa po nepreskúmaných miestach a zažívať takéto veľké dobrodružstvo. A ak si už nebudete vedieť rady, tak poproste o pomoc miestnych, ktorí vám určite radi pomôžu.

11. Cestujte sám, v menšej skupinke.  Je väčším dobrodružstvom, ak cestujete sám alebo s partnerom, prípadne v menšej skupinke. Okrem toho, že ušetríte peniaze za sprievodcu, môžete zažiť na vlastnej koži ten skvelý pocit spoznávania novej krajiny.

Prečítajte si tiež:
Miesto, kde pookreje každá žena: Aké sú triky na nákup skvelého oblečenia?

1736305-900-1462458561-shutterstock_3113424201

12. Vyberte si destinácie, ktoré nie sú až tak populárne a známe. Samozrejme, nevyhnite sa aj celosvetovoznámym pamiatkam, ktoré možno uvidíte iba raz, ale určite stojí za to pozrieť si miesta, na ktoré vás upozornia domorodí obyvatelia.

13. Pamätajte, že najlepšie veci na svete sú stále k dispozícií a sú zdarma. Máme na mysli dlhé prechádzky v labyrinte ulíc, lezenia po horách čí kúpanie sa v oceáne. Nezabudnite si to užívať plnými dúškami.

14. Je dobré si naštudovať aspoň trochu krajinu, do ktorej sa chystáte, aby sa potom nestalo, že váš cieľ sa môže líšiť od toho, čo ste očakávali a čo dostanete v skutočnosti.

15. Stretávajte sa s novými ľuďmi, pretože viacerí tvrdia, že to najcennejšie, čo si môžete z cestovanie priniesť, sú práve nové priateľstvá, kontakty.

16. Buďte spontánni. Aj keď máte celý výlet naplánovaný, nesnažte sa ho dodržať do bodky, ale dajte priestor aj náhodným plánom. Kto vie, či vďaka tomu neuvidíte niečo oveľa famóznejšie.

1736155-900-1462458561-shutterstock_306816527

17. Používajte hromadnú verejnú dopravu radšej ako nejaký taxík. Bude to lacnejšie a k tomu možno spoznáte nových ľudí, nové tipy na miesta, kam by ste mali ísť, budete počuť miestnu reč, uvidíte, ako sa miestni správajú.

18. Cestujte viac! Zem je plná prekrásnych miest, preto ak vám to zdravie a financie dovolia, cestujte viacej a stále.

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií