fbpx
Chcete si žiť na vysokej nohe ale pritom veľa nemíňať? TU máte návod!

Chcete si žiť na vysokej nohe ale pritom veľa nemíňať? TU máte návod!

Určite to poznáte – po výplate hojno a na konci mesiaca… Ako si dopriať v živote všetko, po čom vám srdce piští a zároveň príliš nezaťažiť peňaženku?

Odborníci na hospodárenie a financie odporúčajú držať sa týchto pravidiel:

Spravte si podrobný finančný rozpočet

Spravte si evidenciu svojich mesačných výdavkov a analyzujte ich kritickým okom. Čo je vašou slabinou? Na čo ide najväčší podiel vašich výdavkov? Ktoré výdavky by ste vedeli zoškrtať? Na každú oblasť svojho života si vyhraďte čiastku, ktorú si môžete dovoliť a zaviažte sa, že ju neprekročíte. Uvidíte, že už o pár týždňov sa vám bude žiť oveľa ľahšie.

Mať jasno vo svojich výdavkoch je prvým krokom k úspechu

Majte na pamäti dlhodobé ciele

Stanovte si jasný cieľ do budúcnosti, ktorému prispôsobíte svoj aktuálny život a nebude vám robiť problém, trochu sa mu obetovať. Ak totiž túžite po vlastnom bývaní v centre mesta či nablýskanom novom aute, no nedokážete sa vzdať každodenných cigariet, kávičiek či shoppingovania, budete si na svoj cieľ počkať pekne dlho.

Stanovte si jasný cieľ a choďte si tvrdo za ním – aj na úkor momentálnych pôžitkov a rozmarov

Buďte úprimní a nehrajte sa na niečo, čo nie ste

Na čo sa navonok tváriť, že ste pánmi sveta, keď ste v skutočnosti v ťažkom mínuse a vaša peňaženka zíva prázdnotou? Ak sa potrebujete predvádzať, nájdite si radšej iný spôsob. Dlhy vás totiž môžu stiahnuť na totálne dno…

Zabudnite na pretvárku a otvorene povedzte, čo je vo veci

Pokračovanie na ďalšej strane

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Sú vysokoškoláci zodpovednejší? Pozrite, čo ukazuje prieskum
Google+ Linkedin

Umenie mlčať je ťažšie ako schopnosť hovoriť. Mnohí hovoria, lebo nevedia mlčať a mnohí mlčia, lebo nevedia čo povedať. Dať slová na papier umožní neumlčať vypovedané, alebo vypovedať umlčané. Napísané dáva možnosť oživiť premlčané a zvýrazniť nevypovedané. Práve pre to píšem. :)