Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Útulky ponúkajú venčenie psíkov. Tu sa dozviete, ako na to v jednotlivých mestách

Útulky sú preplnené psíkmi. Ak si ch nemôžete dovoliť adoptovať, môžete ich aspoň vyvenčiť. Tu sa dozviete, ako na to v jednotlivých mestách.

Pred a počas každého venčenia sa držte týchto rád:

  1. U ošetrovateľa sa informujte o povahe psa. Nechajte ho, nech vás oňuchá a zoznámi sa s vami. Počas prechádzky by ste sa mohli vyhýbať hlučným miestam a frekventovaným uliciam. Väčšinou totiž ide o týrané zvieratá a preto sú plaché.
  2. Psa nesmiete odpojiť od vôdzky. Nesmie prísť do styku s inými psami, aby sa navzájom nepohrýzli. Ak sa počas prechádzky správa divne alebo ak sa zraní, pri odovzdaní psa to musíte okamžite ohlásiť.
  3. Zbierajte po ňom výkaly a rešpektujte ľudí, ktorých na vychádzke stretávate.
  4. Akýkoľvek prehnaný výcvik alebo trestanie psa je neprípustné. Pes z útulku si prežil svoju minulosť a to sa podpísalo aj na jeho povahe. Preto ho rešpektujte a prispôsobte sa mu.
  5. Ak si chcete nejakého psíka adoptovať, myslite na to, že nie je hračka. Je to živá bytosť, ktorá potrebuje vašu opateru a pozornosť. Vy síce máte rodinu a priateľov, ale pes má len vás.
útulok
Zdroj: unsplash.com

1. Útulok Slobody zvierat (Bratislava)

Útulok sa nachádza v Bratislave na Poliankach, Pod brehmi 1/A. Ak chcete vyvenčiť psíka z tohto útulku, musíte si najprv vybaviť preukaz. Za tri eurá vám ho vystavia na dispečingu útulku. Ak nemáte 18 rokov, musíte si doniesť písomný súhlas od rodiča aj s jeho podpisom. V lete môžete venčiť od 12:00 do 17:30 a v zime od 12:00 do 16:30 a to v ktorýkoľvek deň.

2. Útulok Trnava (Trnava)

Útulok nájdete pri kaplnke na Orešianskej ceste. Psíka môžete vziať vyvenčiť od 14:00 do 17:00. Myslite však na to, že počas zlého počasia môžu byť otváracie hodiny skrátené. Psíka môžete vziať bezplatne a dĺžka prechádzky by nemala prekročiť jednu hodinu. Na akýchkoľvek zmenách sa však môžete dohodnúť s pracovníkmi útulku.

3. Útulok Tuláčik (Brezno)

Ak chcete psíkovi venovať viac, než len zopár hodín prechádzky, tento útulok je pre vás ako stvorený. Do tímu Tuláčika totiž pracovníci hľadajú dobrovoľníkov na víkendovú starostlivosť o psíkov. Táto starostlivosť zahŕňa kŕmenie psíkov, čistenie kotercov, venčenie a staranie sa o čistotu pozemku. Podmienkou dobrovoľníckej činnosti je zodpovednosť, vek aspoň 15 rokov a láska k zvieratám. Útulok sídli na Staničnej ulici 2511.

útulok
Zdroj: unsplash.com

4. Trenčiansky útulok (Trenčín)

Útulok na Zlatovskej ulici kvôli prestavbe zatiaľ neponúka možnosť venčenia. Hľadá však dobrovoľníkov, ktorí by psíkom z ulice pomohli. Špeciálne apelujú na študentov, ktorí študujú kynológiu, veterinu, marketing alebo sa venujú fotografovaniu a strihaniu. Tí totiž môžu v útulku vybaviť prax do školy a čosi sa aj priučiť.

5. Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov (Košice)

Útulok sídli na Ceste pri Haniske 722. Čas vyhradený pre návštevníkov v útulku je od 8:00 do 17:00 každý deň v týždni. Toto občianske združenie vzniklo v roku 2001 v Košiciach vďaka zanieteným dobrovoľníkom, akým môžete byť aj vy. Organizácia tiež robí výcviky pre majiteľov psov, aby sa ich štvornohí chlpáči naučili poslúchať pokyny.

6. Mestský útulok Poprad (Poprad)

Útulok nájdete na ulici Na letisko 3980/102. Psíka si môžete vziať na prechádzku od 13:00 do 16:00 každý deň v týždni okrem pondelka. Okrem jednorazového alebo občasného venčenia sa však môžete stať dobrovoľníkom a starať sa o útulok a psíkov intenzívnejšie. Dobrovoľníkom sa môže stať každá plnoletá osoba alebo mládež vo veku nad 15 rokov so súhlasom zákonného zástupcu.

útulok
Zdroj: unsplash.com

7. Útulok Prešov (Prešov)

V prešovskom mestskom útulku tiež existuje možnosť venčenia psíkov. Potrebujete však na to špeciálny formulár s podpisom. Pri vrátení musíte psíka zbaviť nečistôt, ako napríklad bodliaky v srsti a podobne. Vôdzka, čeľuste na zber exkrementov a sáčky sa zapožičiavajú za symbolický poplatok.

8. Karanténna stanica mesta Banská Bystrica so sídlom vo Zvolene (Zvolen)

Tento útulok sídli na ulici Unionka 7981/17 vo Zvolene. V pondelok je veterinárny deň a prísť môžete len po telefonickej alebo emailovej dohode. V sobotu a v nedeľu sa psíci nevenčia. Možnosť teda máte od utorka do piatka od 13:00. Psíkov musíte z venčenia vrátiť najneskôr do 15:00.

9. Túlavá labka (Banská Štiavnica)

Útulok nájdete v Banskej Štiavnici na Antolskej ulici za autobusovou stanicou. Otvorený je každý deň aj cez víkendy. Prísť môže každý, kto má záujem. Po krátkej porade so správcom si vyberiete psíka a môžete sa vydať na prechádzku. Výhodou je, že kúsok pri útulku sú jazerá a hneď za útulkom je potok, kde sa psíkovia môžu osviežiť. Útulok stále hľadá dobrovoľníkov na venčenie a poteší ich každá ochotná ruka.

útul
Zdroj: unsplash.com

10. Útulok Nitra (Nitra)

Útulok sídli na ulici Na Hôrke 13. Venčiť psíkov môžete od pondelka do piatku od 15:00 do 17:00. Venčiť môže ktokoľvek, kto má záujem pomôcť. Musia to však byť zodpovední ľudia. Ak ste mladší ako 18 rokov, musíte priniesť povolenie od rodičov, prípadne prídete po prvýkrát v ich sprievode.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií