fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chcete zachrániť populácie morských organizmov? Jedzte morské ježovky

Máte tip? napíšte nám mailom

Nová záchrana planéty vraj spočíva v morských ježovkách. Podľa expertov je to oveľa prospešnejšie než konzumácia akéhokoľvek iného mäsa. Ježovky totiž poškodzujú morskú biodiverzitu svojim notorickým hladom. Kvôli masívnemu rybolovu strácajú prirodzených predátorov a bezstarostne požierajú riasy. Výsledkom sú „podvodné púšte“, kvôli ktorým morské živočíchy strácajú dôležitú obživu.

Inovatívna spoločnosť Urchinomics radikálne zasiahla proti premnoženiu morských ježoviek. Spoločnosť loví ikry ježoviek z morí, kŕmi ich špeciálnym  krmivom na prírodnej báze a keď z nich vyrastú dospelé jedince, ponúkajú ich ľuďom. Môže to znieť kruto, no ide o nevyhnutné opatrenie. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že kvôli ježovkám zmiznú mnohopočetné morské populácie.

Morské ježovky sú premnožené

Problémom je neustály hlad morských ježoviek. Požierajú riasy na dne morí a príležitostne sa ukryjú pred predátormi. Tých je však stále menej a to predovšetkým kvôli nadmernému rybolovu, otepľovaniu či znečisťovanie vôd a tsunami. Akonáhle skonzumujú všetky dostupné riasy, dokážu prežiť celé roky hladné. Pre dravcov sú kvôli svojej drsnej a pichľavej schránke neatraktívne.

Prečítajte si tiež:
Alarmujúce zistenie: Stúpajúca hladina morí ohrozí do roku 2050 takmer 300 miliónov ľudí

Keď sa však opäť objavia riasy, slúžiace aj ako potrava pre iné morské organizmy, napríklad ryby, ježovky ich okamžite zožerú. Tento fakt je obzvlášť zaujímavý, pretože spoločnosť Urchinomics zistila, že na nakŕmenie malej ikry ježovky potrebujú iba 0,4 kilogramu krmiva. To dokazuje abnormálne premnoženie týchto morských jedincov.

Chcete zachrániť populácie morských organizmov? Jedzte morské ježovky

Existuje len jedno riešenie

Ježovky, v japončine známe ako „uni“, sa využívajú najmä pri príprave sushi. Majú maslovú, sladkú a sviežu chuť s krémovou konzistenciou. Chuť je ovplyvnená tým, čím sa ježovky kŕmia. Spoločnosť Urchinomics ich preto kŕmi špeciálnou japonskou zmesou z rias, ktoré sú na rozdiel od tých morských trvalo udržateľné. Keby ich kŕmili morskými riasami, situácia by sa nijako nezlepšila.

Ohromujúce je, že stačia iba dve ježovky na meter štvorcový morského dna na to, aby skonzumovali všetky lokálne riasy. Po ich odstránení z morí si spoločnosť Urchinomics všimla, že riasy sa rýchlo regenerujú a opäť rastú. „Do troch mesiacov sa morské dno vráti do pôvodnej podoby,“ uviedli členovia Urchinomics. Tvrdia, že jediným riešením, ako vrátiť morskú biodiverzitu opäť do rovnováhy, je predaj a konzumácia ježoviek.

Prečítajte si tiež:
POZOR, na jedovaté huby: Môžu vás vzrušiť ale aj bez výstrahy zabiť!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií