fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Používate ich tiež? Chemikálie v dezodorantoch spôsobujú rakovinu. A to zďaleka nie je všetko!

Máte tip? napíšte nám mailom

Chemikálie v dezodorantoch spôsobujú rakovinu prsníka. Tento fakt je známy už niekoľko rokov. Ktoré to sú a ako sa im vyhnúť?

Dezodorant a antiperspirant nie je to isté. Zatiaľ čo dezodorant zabraňuje zápachu z potu, antiperspirant zabraňuje samotnému poteniu, čím upcháva póry. Potenie je ale pre človeka prirodzené. Slúži na reguláciu teploty a tiež sa ním zbavuje mnohých zlých látok v tele. Ak však tieto látky nemajú kadiaľ odísť, začnú sa zhromažďovať v okolí prsníkov. Tu vzniká prvá hrozba.

Ďalším nebezpečenstvom sú chemikálie. Portál etrend.sk informoval, že chemická látka parabén, ktorá sa používa na výrobu niektorých dezodorantov, sa nachádza aj v rakovinových nádoroch prsníka. Parabén je podľa slovenského slovníka konzervačná látka, ktorá sa svojím účinkom podobná kyseline benzoovej. Aký vplyv má na rakovinu?

chemikálie v dezodorantoch spôsobujú rakovinu
Zdroj: unsplash.com

Čo priniesli vedecké štúdie?

Tejto problematike sa venovalo aj mnoho vedcov. Dnes sme vďaka ich zisteniam v tejto otázke istejší. Emeritná profesorka Philippa Darbre z Reading University uverejnila svoju štúdiu na túto tému v odbornom časopise Journal of Applied Toxicology. Počas experimentu sledovala 20 rakovinových nádorov a merala koncentráciu parabénu v tkanive.

Prečítajte si tiež:
Mladých aktivistov je oveľa viac. Pozrite sa ako Gretu Thunberg napodobňuje TENTO Holanďan

Zistila, že parabén sa v nádoroch hromadí a napodobňuje činnosť ženského hormónu estrogénu, ktorý môže podporiť rast nádorov. Pri 20-týždňovej expozícii parabénom sa zvýšila migračná a invazívna aktivita v bunkách ľudského karcinómu prsníka. Zistila aj to, že pri vysokých koncentráciách môžu parabény krátkodobo spôsobiť poškodenie DNA.

chemikálie v dezodorantoch spôsobujú rakovinu
Zdroj: unsplash.com

Okrem parabénu na nás podľa portálu fitshaker.sk negatívne vplýva aj hliník, triclosan, rôzne plnidlá, parfémy a iné látky. Okrem rakoviny nám teda hrozia aj rôzne podráždenia pokožky alebo zvýšené riziko vzniku alergií. Výpary z dezodorantov a antiperspirantov však neškodia len ľuďom, ale aj prírode a ovzdušiu.

Ako sa môžeme chemikáliám vyhnúť?

Vyhnúť sa týmto škodlivým látkam môžeme prírodnou kozmetikou. Existujú rôzne zahraničné ale aj slovenské kozmetické značky, ktoré vyrábajú svoje produkty výhradne z prírodných látok. Prečítajte si napríklad o Slovenských lokálnych značkách, ktoré stoja za to. Vlastný dezodorant si dokonca môžete vyrobiť aj sami.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií