fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako z katastrofického filmu! Thajskí chlapci uviazli v jaskyni, prešlo 10 dní a stále nevedia, kedy ich vytiahnu!

Máte tip? napíšte nám mailom

Dvanásť thajských chlapcov a ich futbalový tréner pred desiatimi dňami uviazli v jaskyni na severe Thajska. Učia sa potápať pred pripravovanou záchrannou akciou.

Uviedli to v stredu podľa agentúry DPA miestni predstavitelia.

“Nacvičujú nasadenie masiek a dýchanie pod vodou,” spresnil veliteľ pátracej a záchrannej misie Narongsak Osotanakor, guvernér provincie Čiang Rai, kde sa jaskyňa nachádza.

“Povodeň v jaskyni však zostáva príliš vysoká na to, aby sa potápali. Ideálna situácia by bola, keby bola jaskyňa kompletne suchá. To však trvá príliš dlho,” dodal. Ako zdôraznil, uviaznutí chlapci a ich tréner majú dostatok potravy a keď bude úroveň vody v jaskyni dostatočne nízka, “dostaneme ich von”.

Doposiaľ nie je jasné, kedy a ako deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročného futbalového trénera z jaskyne vyslobodia. Na záchranu skupiny existujú dve možnosti. Profesionálni potápači ich môžu vyviesť cez hlavný vchod do jaskyne alebo by záchranári mohli do jaskyne vyvŕtať otvor a vytiahnuť ich von, píše DPA.

Thajskí predstavitelia medzitým v stredu oznámili, že z jaskyne, kde skupina uviazla, urobia turistickú atrakciu. Po tom, čo záchranný tím objavil uviaznutých v pondelok večer, sa o jaskyňu začali zaujímať miestni i zahraniční turisti. Písal o tom denník Bangkok Post a citoval tak predstaviteľov rezortu cestového ruchu.

Prečítajte si tiež:
Prezri si svoje prsty: Prstenník a malíček a zisti, aká si osobnosť

Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov. Nachádza sa zhruba 1000 kilometrov severne od metropoly Bangkok blízko hraníc s Mjanmarskom. V dôsledku ťažkého terénu ide o málo známe a sotva preskúmané miesto.

Zdroje: http://www.teraz.sk/zahranicie/thajsko-uviaznuti-chlapci-sa-v-jaskyni/334935-clanok.htmlhttps://www.bbc.com/news/world-asia-44707303http://www.dpa-international.com/topic/thai-teens-practice-cave-diving-ahead-rescue-180704-99-05439

Foto: https://www.standard.co.uk/news/world/thailand-cave-rescue-navy-seal-divers-desperately-search-for-football-team-trapped-for-a-week-in-a3875901.html

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií