Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chod polície na Slovensku by zefektívnilo 12 opatrení, analýza ÚHP upozorňuje aj na klesajúcu dôveru ľudí

Jedným z nich je návrh obsadzovať pozície, pri ktorých zamestnanci nepotrebujú špeciálne oprávnenia a vzdelanie.

21.7.2023 (SITA.sk) – Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR navrhuje 12 opatrení, ktoré môžu zlepšiť fungovanie polície a zvýšiť kvalitu policajných služieb pre občanov. Ako uvádza v tlačovej správe, jedným z nich je napríklad návrh obsadzovať pozície, pri ktorých zamestnanci nepotrebujú špeciálne policajné oprávnenia a vzdelanie, civilnými pracovníkmi.

Lacnejší civilní zamestnanci

Podľa ÚHP totiž momentálne existuje minimálne 900 pozícií, ktoré by mohli obsadiť pre štát lacnejší civilní zamestnanci. Patria k nim napríklad administratívni pracovníci, spojovatelia, IT špecialisti alebo personalisti.

Zároveň útvar vo svojej analýze konštatuje, že celkový počet zamestnancov polície na Slovensku je porovnateľný s okolitými krajinami. Analýza ÚHP tiež pripomína, že dôvera verejnosti v políciu je na Slovensku druhá najnižšia v Európskej únii a jedným z dôvodov môže byť aj nízka informovanosť verejnosti o práci polície a jej výsledkoch.

Nerovnomerné rozloženie policajtov

„Navrhujeme zaviesť komplexný systém hodnotenia policajných služieb, ktorý by sa okrem iného zameral na meranie postojov verejnosti k práci polície a viktimizácie, teda aj nenahlásenej kriminality,“ povedal analytik ÚHP Patrik Pružinský. Útvar podľa neho odporúča, aby sa takéto hodnotenie uskutočňovalo každoročne a bolo verejne dostupné.

Súčasťou hodnotenia by mal byť aj prieskum verejnej mienky, ktorý by vypracovala niektorá z výskumných agentúr. Analýza sa venuje aj regionálnemu rozloženiu policajtov, ktoré je podľa analytikov ÚHP vzhľadom na objem a charakter kriminality v jednotlivých obvodoch nerovnomerné.

Úspešnosť objasňovania prípadov

Až štvornásobné rozdiely v počte prípadov na policajta majú podľa útvaru za následok výrazné rozdiely v dĺžke a úspešnosti objasňovania prípadov. Riešením by podľa analytikov mohlo byť zavedenie metodiky pre alokáciu policajtov, ktorá by okrem iného reagovala aj na socio-ekonomické zmeny v spoločnosti ako sťahovanie z vidieckych oblastí do veľkých miest.

Pokiaľ ide o príjmy policajtov na Slovensku, podľa ÚHP zarábajú porovnateľne s okolitými krajinami. Systém odmeňovania je však podľa analýzy v Policajnom zbore neprehľadný, keďže existuje 20 rôznych príplatkov. Preto útvar odporúča zaviesť jasnejšie pravidlá pre priznávanie niektorých z nich.

Zníženie počtu vedúcich pracovníkov

Napríklad príspevok na bývanie je podľa analýzy vyplácaný nesystémovo a poberajú ho všetci policajti, pritom by mal odrážať vyššie náklady na bývanie napríklad v krajských mestách. „Úprava pravidiel pre priznávanie príspevku na bývanie by mohla čiastočne zvýšiť záujem o prácu v polícii vo veľkých mestách, kde podľa Policajného zboru klesá počet vhodných kandidátov na prijatie do služieb polície,“ doplnil Pružinský.

ÚHP vo svojej analýze takisto odporúča napríklad znížiť počet vedúcich pracovníkov v policajnom zbore z 13 percent na 10 percent z celkového počtu policajtov, zlúčiť odbory železničnej a poriadkovej polície alebo preskúmať možnosti prenesenia úloh mýtnej polície na Národnú diaľničnú spoločnosť.

Viac k témam: efektivita, odporúčania, Opatrenia, Platy, Platy policajtov, Policajti
Zdroj: SITA.sk – Chod polície na Slovensku by zefektívnilo 12 opatrení, analýza ÚHP upozorňuje aj na klesajúcu dôveru ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií