fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Skúšate to bez topánok? “Na boso” môže byť aj nebezpečné, na TOTO si dajte pozor!

Máte tip? napíšte nám mailom

Spoločnosť sa v otázke chodenia na boso rozdelila na dva tábory. Zatiaľ čo jeden z nich len krúti hlavou, jeho zástancovia sú jednoznačne za.

Chôdza naboso podľa jeho zástancov znižuje stres, pôsobí protizápalovo a pomáha pri ťažkostiach so spánkom. Navyše prirodzene precvičuje chodidlo, zlepšuje jeho citlivosť a podľa portálu zdravieastyl.sk má pozitívny vplyv aj na senzomotoriku a koordináciu.

Fyzioterapeutka Send Lagatorová z Inštitútu športového lekárstva upozorňuje napríklad na deti, ktoré vždy najradšej chodia bosé. Keď im obujete topánky, hneď plačú a chcú sa vyzuť. Inštinkt nám podľa portálu totiž hovorí, že topánky sú niečo neprirodzené. Niektoré topánky sú dokonca nebezpečné.

chodenie na boso
Zdroj: unsplash.com

Existujú však aj odporcovia. „Často sa nám stáva, že už u trojročných detí diagnostikujeme ploché nohy. V tú chvíľu dieťa musí obuť topánky s tvarovanou stielkou a oporou okolo členkov, aby sa nožná klenba správne vyvinula. V opačnom prípade by dieťaťu hrozili celoživotné problémy,“ hovorí ortopéd Jiří Jičínský.

Podľa Miroslava Havrdu môžu chodiť bosky len zdraví a trénovaní ľudia. Z celej populácie tvoria títo ľudia približne 15 %. Môže sa stať, že práve vy patríte k tým zvyšným 85 %. Preto, ak chcete začať chodiť na boso, mali by ste začať postupne, aby si vaše chodidlo zvyklo.

Prečítajte si tiež:
NEUVERITEĽNÉ: V Indii za jeden jediný deň vysadili 220 miliónov stromov!

Ako začať chodiť na boso?

Na každú extrémnu zmenu životného štýlu musíte svoje telo pripraviť. S chodením na boso by ste preto mali začať postupne po rovných povrchoch, napríklad tráve. Tiež si zabezpečte barefoot obuv, ktorá je špeciálne navrhnutá tak, že máte pocit, akoby ste chodili len v ponožkách.

chodenie na boso
Zdroj: unsplash.com

Ak začínate chodiť na boso, nepodceňte ani len malú bolesť chodidiel. Podľa info.sk vám bez dostatočného tréningu hrozia únavové zlomeniny v dolných končatinách. Pomerne vysoké je aj riziko, že vznikne zápal mäkkých tkanív na chodidle. V niektorých prípadoch si chodením na boso môžete privodiť aj zápal Achillovej šľachy.

Kto nemôže chodiť na boso?

Ak chcete začať chodiť bosý, pozor na zranené a popraskané chodidlá. Chôdza vás bude nielen bolieť, ale môžete dostať aj infekciu. Ak máte poškodenú alebo skrútenú nožnú klenbu, ploché nohy alebo iné problémy s chodidlom, chôdza na boso pre vás môže byť bolestivá, ba až nebezpečná.

Chodením na boso sa môžu prejaviť aj iné skryté ochorenia, ktoré sa vám v pevnej obuvi nerozvinuli. Medzi tieto choroby patrí napríklad prediabetes, artróza kĺbov dolných končatín či pätové ostrohy. Vo všeobecnosti by naboso nemali chodiť ľudia, ktorí majú ortopedickú alebo neurologickú vadu v dolných končatinách.

Prečítajte si tiež:
Nebezpečné mikroplasty sú všade okolo nás a ohrozujú zdravie
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií