fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chodím s 10 mužmi naraz, ktorí o sebe vedia a nežiarlia. Je polyamoria zdravá?

Máte tip? napíšte nám mailom

Polyamoria je v niektorých krajinách taká bežná, že sa dá označiť aj ako nový životný štýl. V čom je taká kontroverzná? 

Predstavte si situáciu, že sedíte v kaviarni so svojou priateľkou a príde za vami váš priateľ. Namiesto toho, aby sa venoval iba vám, začne dvoriť vašej kamarátke. Vy ale nežiarlite. Namiesto toho dáte kamarátkine telefónne číslo svojmu priateľovi, aby aj ju zavolal na rande, pričom dodáte, že je veľmi milý, pozorný a dobrý v posteli. Presne takúto situáciu neustále zažíva britská komička Kate Smurtwhwaite, ktorá sa otvorene hlási k polyamorii.

Polyamoria ako životný štýl

Kate vyštudovala matematiku na Oxforde, neskôr robila pracovala v banke a do sveta humoru vstúpila v roku 2004. O osem rokov neskôr vytvorila program pre BBC o sexizme a komédii. Dnes je feministickou komičkou a nielen Britky presviedča o ateizme či neholení podpazušia. Pred rokom prišla so svojou šou o Polyamorii aj na Slovensko. Šokovala najmä tým, že randí s 10 mužmi naraz a nevidí v tom žiadny problém.

Polyamoria je v slovenčine často prekladaná ako mnoholáska. Ide o životný štýl osoby, ktorá žije v niekoľkých milostných vzťahoch. Ide o formu nemonogamného spolužitia. Tu je dôležitá tolerancia a vedomý súhlas ďalších partnerov alebo partnera. V polyamorii neexistuje žiarlivosť či klamstvá. Všetky vzťahy sú otvorené a každý jeden partner vie o všetkých ostatných.  

Nemá vplyv na výchovu detí

Ak si Kate vytvorí profil na online zoznamke, stačí, že uvedie, že je polyamorná. Dokonca často chodí aj na párty, kde sa stretávajú ľudia, s ktorými zdieľa rovnaký názor na vzťah. V jej okruhu známych má mnoho priateľov, ktorí randia s jej partnermi. Nazývajú sa metamori. Nemá dôvod na nich žiarliť, práve naopak. Často sú ich vzťahy také blízke, že sa stávajú najlepšími priateľmi. 

Otvorene priznáva, že práve polyamoria je pre spoločnosť prospešná.

„Spoločnosť predsa nemá žiadny úžitok z ľudí, ktorí sú nešťastní, lebo sú vo vzťahu, z ktorého nemôžu dostať všetko, čo by chceli. Prečo by sme vlastne mali veriť, že nám jeden človek v živote dá všetko?” pýta sa komička Kate.

Kate vysvetľuje aj to, že polyamoria nemá žiadny negatívny vplyv ani na výchovu detí. Myslí si, že dieťa je najlepšie vychované vtedy, ak sa mu venuje niekoľko dospelých, ktorým na ňom skutočne záleží.  Podľa nej je pre deti najhoršie, keď vyrastajú v prostredí dospelých ľudí, ktorí sa navzájom nenávidia.

A čo vy? Dokázali by ste randiť s viacerými partnermi naraz, ak by ste vedeli že vaši partneri robia to isté? Dajte nám vedieť v komentári, čo si myslíte o polyamorii.

Zdroj: aktuality.sk  

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií