fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Choroby, ktoré si vaše deti môžu odniesť z pieskoviska. Čo im reálne hrozí?

Máte tip? napíšte nám mailom

Choroby z pieskoviska by sme nemali brať na ľahkú váhu. Viete, ktoré najviac ohrozujú vaše deti a aké sú ich príznaky? Čo by ste ako rodič mali vedieť?

Nechránené pieskoviská a ihriská pre deti sa stávajú veľkou hrozbou. Je to najmä kvôli tomu, že k nim majú prístup psy, mačky, podgurážení ľudia alebo bezdomovci. A keďže je leto obdobie, kedy sa deti hrajú vonku najčastejšie, je najväčšia šanca, že sa nakazia nejakou chorobou. Akým ochoreniam môžu vaše deti čeliť?

1. Toxoplazmóza

Toto ochorenie dieťa dostane z mačacích a psích výkalov, ktoré sa v pieskoviskách často nachádzajú. Podľa portal.fmed.uniba.sk môže mať toxoplazmóza vplyv aj na zrak. Toxoplazmóza je ochorenie, ktoré spôsobuje infekcia parazitického prvoku Toxoplasma gondii. Prejavuje sa horúčkou, únavou, zdurenými uzlinami či rozmazaným videním.

2. Toxokaróza

Toxokarózu môže dieťa získať tiež z mačacích alebo psích výkalov. Ak zvykne vaše dieťa olizovať lopatky alebo piesok, môže si do tela okrem baktérií zaniesť aj larvu škrkavky psej alebo mačacej. Tieto infekčné larvy sa môžu dostať do akejkoľvek časti tela a spôsobujú horúčku, zväčšenie sleziny a pečene, ochorenie miazgových žliaz, ťažké dýchanie či trvalé poškodenie zraku.

Prečítajte si tiež:
Becherovka hľadá svojho prvého ambasádora pre Slovensko
choroby pieskoviska
Zdroj: unsplash.com

3. Salmonelóza

Je to hnačkové ochorenie, ktoré vyvoláva baktéria Salmonella enteritis. Čím mladšie je dieťa, tým je priebeh ochorenia ťažší. Prejavuje sa vracaním, vodnatými hnačkami, vysokými teplotami a bolesťami hlavy. Ak hnačky nereagujú na diétu a teplota neklesá, dieťa potrebuje akútnu lekársku starostlivosť a infúznu liečbu.

4. Giardióza

Vyvoláva ju parazit Giardia intestinalis. Pôvodcom je aj v tomto prípade mačka a pes. Z tela týchto živočíchov sa dostáva do človeka vo forme cýst. Dieťa si ho pri hre môže rukami zaniesť do úst. Choroba sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami, hnačkami, nechutenstvom, únavou či chudnutím.

5. Shigelióza

Pôvodcom je baktéria Shigeĺla dysenteriae, ktorá sa prenáša napríklad muchami alebo neumytými rukami. Medzi príznaky ochorenia patrí najmä náhla zimnica, nevoľnosť, zvracanie, zvieravé bolesti v bruchu, mierne až krvavé hnačky s alebo bez vysokej horúčky. Hrozí tiež dehydratácia organizmu a strata minerálov. V niektorých prípadoch môže infekcia prebehnúť bez typických klinických príznakov.

choroby pieskoviska
Zdroj: unsplash.com

Pozor na sklá a injekčné ihly

Ak idete s dieťaťom na pieskovisko, dobre zmapujte prostredie a odstráňte všetky predmety, ktoré doň nepatria. Niektoré ihriská alebo pieskoviská sú plné biologických exkrementov, ktoré sú zdrojom závažných ochorení. Deťom môžu ublížiť aj iné faktory, ako napríklad sklo, špaky, odpadky, paličky z lízaniek, obaly zo sladkostí ale aj použité injekčné ihly.

Prečítajte si tiež:
NAJVÄČŠÍ TELEVÍZNY PODVOD: Kazma najnovšie manipuloval štáb televíznej súťaže!

Okrem bežného zranenia a chorôb, ktoré sme vymenovali vyššie, tak deťom hrozia aj rôzne vírusové infekcie, vírusové hepatitídy či HIV. O pieskoviska by sa mala starať mestská samospráva, no ak vám zdravie dieťaťa nie je ľahostajné, skontrolovať miesto, kde sa bude vaše dieťa hrať, by ste mali vždy.

Ak sa svoje deti bojíte nechať hrať na verejných pieskoviskách, zapojte trochu fantázie. Inšpirujte sa desiatimi spôsobmi, ako im vyrobiť perfektné miesto na hranie.

Zdroje: detskechoroby.rodinka.skmamaaja.sk, svps.sk, laboratornadiagnostika.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií