fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Choroby z povolania trápia aj Slovákov. Ktoré sú tie najčastejšie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Choroby z povolania sú čoraz častejšie a trápia mladých i starších. Takmer polovicu z nich tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia.

Choroby z povolania sú stále strašiakom

Možno si poviete, že choroby z povolania znejú ako výhovorka, aby zamestnanci nemuseli pracovať alebo získali nové výhody. Žiaľ, nie je to pravda a naozaj existujú. Stávajú sa postrachom všetkých zamestnancov a prinášajú zníženie kvality života. Ročne navštívia lekárov stovky pacientov, ktorých trápia zdravotné problémy z ich práce. Niektoré môžu zmiznúť vďaka zmene zamestnania, ale iné za sebou nechajú trvalé poškodenie. Človek prácu potrebuje, pretože musí platiť účty a byť v kolektíve, aby sa cítil dobre. Na Slovensku sú vedené štatistiky, ktoré sledujú, koľko zamestnancov ročne trpí ochoreniami spojenými s výkonom ich práce.

Choroby z povolania trápia aj Slovákov. Ktoré sú tie najčastejšie?
pixabay.com

Ktoré choroby vedú?

Medzi najčastejšie choroby z povolania patria ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Patrí sem karpálny tunel, tenisový lakeť alebo poranenie ramena. Karpálny tunel bežne trápi ľudí pracujúcich na počítači alebo s rôznymi pracovnými nástrojmi ako kliešte. Stretnúť sa s nimi môžu aj hudobníci, ktorí hrajú na strunových nástrojoch. Tenisový lakeť môže trápiť záhradníkov, športovcov i ľudí v kancelárii. Ďalej je to ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené prácou s vibrujúcimi nástrojmi. Ďalšou chorobou z povolania sú poruchy sluchu z hluku. Stretávajú sa s ním ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavení hlučnému pracovnému prostrediu. V ohrození sú aj lekári, ktorí môžu ochorieť od pacientov.

Prečítajte si tiež:
Mladík spáchal samovraždu po SMS-kách od svojej priateľky. Toto mu písala
Choroby z povolania trápia aj Slovákov. Ktoré sú tie najčastejšie?
pixabay.com

Starší ľudia sú ohrození viac

Choroby z povolania sú najväčšou hrozbou pre ľudí medzi 40 – 60 rokom života. Uznáva ich aj zákonník práce a snaží sa pred nimi zamestnancov chrániť. Ak sa u nich objaví zdravotný problém spôsobený prácou, zamestnávateľ má viacero možností. Musí zamestnanca preradiť na inú pozíciu alebo sa pracovný pomer ukončí a vyplatí sa odškodné. Dôležité je myslieť na to, že ak choroby z povolania zanechajú trvalé následky, človeka čaká skutočný boj. Nikto, kto sa svoju prácu snaží vykonávať dobre, si niečo podobné nezaslúži. Aj preto by mali aj zamestnávatelia prichádzať s riešením, ako predchádzať podobným chorobám a chrániť svojich zamestnancov.

Prečítajte si tiež:

Nepríjemné digitálne choroby, ktoré nám priniesla moderná doba

Zdroj: dnes24.sk  vysetrenie.zoznam.sk  aktuality.sk  nczisk.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií