fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nebezpečné choroby z kliešťov: Čím vás môžu nakaziť a ako sa ich zbaviť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Portál Najmama informuje, že aj pri nevinnej prechádzke pod stromami na nás číha nebezpečenstvo v podobe útoku kliešťov, ktoré môžu prenášať mnohé choroby. Viete, ktoré to sú?

LYMSKÁ BORELIÓZA

Ide o ochorenie, ktoré je spôsobené baktériou Borrelia. Táto choroba má až tri štádiá. Prvé štádium sa prejavuje červenou škvrnou na tele v mieste, kde ste boli uhryznutý kliešťom. Škvrna je charakteristická bielym stredom. Ak ju spozorujete všímajte si, či sa u vás prejaví horúčka aj iné príznaky podobné chrípke.

Druhá fáza ochorenia sa začne prejavovať v období 2- až 12 týždňov po nakazení. Sprevádzajú ju bolesti kĺbov, svalov aj opuchy. Nanešťastie sa môže vyskytnúť aj obrna periférnych nervov. Boreliózu je možné vyliečiť formou podávania antibiotík, aj keď úspešnosť liečby závisí od toho, v akom štádiu sa choroba nachádza.

KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA

Nepríjemnou nákazou je aj kliešťová encefalitída, ktorá má podobné príznaky ako predošlé ochorenie. Avšak tie sa prejavujú v rozmedzí jedného až dvoch týždňov. Pozor si treba dať na to, že toto ochorenie sa nedá tak jednoducho odhaliť ako lymská borelióza. Hoci je príznačná mierne zvýšená teplota a bolesti kĺbov aj hlavy, už po pár dňoch sa príznaky stratia a človek necíti žiadne náznaky, že nie je zdravý.

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľné fakty o ľudskom tele, ktoré vás dostanú!

Nanešťastie u niektorých pacientov je sprevádzaná horším javom, akým je napríklad zápal mozgových blán. V nešťastných prípadoch môže dokonca spôsobiť smrť. Za kliešťovú encefalitídu môže vírus, ktorý sa nedá liečiť antibiotikami. Je možné len zmierňovať príznaky, avšak deti, ktoré majú podozrenie na toto ochorenie je nutné už zaviesť do nemocnice.

Neoehrlichióza

Portál Kliešť.eu informuje, že k ďalšiemu typu patrí Neoehrlichióza. Ide o infekčné ochorenie, ktoré je nebezpečné hlavne pre ľudí, ktorí majú zníženú imunitu. Spôsobuje ju baktéria s názvom Candidatus Neoehrlichia mikurensis. Infikovaných kliešťov sa v Európe nachádza v rozmedzí od 0,1-24,3 %.

Ochorenie je nebezpečné práve pre tých, ktorí majú problém s obranyschopnosťou organizmu. Jedným z popredných príznakov je ten, že ľudia trpia zimnicou a vysokou horúčkou. Medzi ďalšie príznaky patrí nevoľnosť, či stuhnutosť svalov. Pre tento typ choroby je odporúčaný liek s názvom doxycyklín. V prípade, že ho telo bude považovať za škodlivé, je vhodné ho nahradiť rifampicinom. Následne po odporúčanej dávke by príznaky mali vymiznúť do 5-tich dní.

Ak vás zaujíma, ako efektívne vybrať kliešťa pozrite si nasledujúce video. V tomto článku sa tiež dozviete, ako postupovať v prípade, že vás uhryzol.

Prečítajte si tiež:
RAŇAJKY V TRÁVE 2018: Ako to tam vyzeralo?

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií