fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chorvátsko je z roka na rok drahšie, turisti sa hnevajú: Večera drahá ako v Nemecku!

Jadran patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám Slovákov už veľmi dlho. Zdá sa však, že táto každoročná tradícia sa vyplatí čoraz menej. Krajina dvíha ceny.

Na obľúbené chorvátske pláže a ostrovy sa dovolenkári radi vracajú aj každé leto. Po minulé roky nemalo konkurenciu a právom si zaslúžilo prívlastok “slovenské more”. Ale časy sa menia.

Chorvátsko využíva úlohu medzinárodnej hviezdy cestovného ruchu a služby neustále dražejú. Do závratných výšin vystrelili najmä ceny ubytovania, ale i potravín. Kým kedysi ľuďom stačili skromné ubytovania, dnes sa húfne presúvajú do apartmánov, čím sa stále zvyšuje ich cena.

„V roku 2009 sme platili za priestranný apartmán okolo 70 metrov štvorcový zhruba 50 eur. Vlani sme dávali 80 a za rovnaký apartmán chce ubytovateľka v tomto roku 100 eur,“ skonštatoval pre server iDnes.cz Čech Martin.

Drahé už aj pre Nemcov

Ceny pocítili aj obyvatelia Nemecka. Manželský pár z Drážďan konštatuje, že za malé štúdio (20 metrov štvorcových) na prízemí zaplatilo 60 eur za noc.

Podobná situácia je aj v Dalmácii. Robert Vindiš, ktorý dlhodobo žije v Záhrebe a známym poskytuje bývanie v strednej a južnej Dalmácii, vysoké ceny vníma tiež.

Trend neplatí len na ubytovania, postihol aj reštaurácie. „Je to už takmer zhodné s Nemeckom. Najmä v dovolenkových oblastiach. Ak vyjdete mimo hlavnej turistickej oblasti, najete sa za normálne ceny. V Omiši platíme za bežnú večeru pre štyroch dospelých a dve deti okolo 80 eur, uvádza bavorský rodák Benjamin Stadler.

„Za radler som v Omiši zaplatil 4 eurá. To je už naozaj poctivá nemecká cena,“ dodáva.

Riešením môže byť jedine nákup potravín v supermarketoch.

chorvátsko
Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou. Zdroj: Tatratour

Koľko stojí Chorvátsko v reštaurácii

Tovarcena v eurách
Radler 0,5 l5,40
Kopček zmrzliny1,20 až 1,60
Minerálka 0,75 l3,60
Malinový nanuk 220 ml2,80
Tuniakový šalát8,70
Pizza Istriana10
Pečená ryba brancin12,70
Veľký zeleninový šalát10
Espresso0,90 až 4

Koľko stojí Chorvátsko v supermarkete

Tovarcena v eurách
Minerálna voda 6×1,5 l4,80
Pivo 0,5 l1,20
Olivový olej 0,5 l10
Broskyne2
Plnotučné mlieko0,90
Víno prívlastkové 0,75 l13,42
Vajcia 10 ks1,50
Paradajky 1 kg1,20
Párky 250 g2
Toaletný papier Zewa (10 kusov)3,50

 

Zdroj: iDnes.cz

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií