Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chorvátsky prezident kritizoval Európsku úniu za konanie proti Maďarsku, podľa neho blok prekračuje svoje právomoci

Vyjadril obavy, že snahy Európskej únie o dodržiavanie demokratických štandardov, spôsobujú hrozbu rozpadnutia bloku.

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Chorvátsky prezident sa v piatok vyjadril, že snahy Európskej únie (EÚ), aby jednotlivé členské krajiny dodržiavali demokratické štandardy spôsobujú hrozbu rozpadnutia bloku. Zároveň pritom kritizoval snahy Únie finančne potrestať Maďarsko za údajné porušovanie zásad právneho štátu.

Zoran Milanović sa tak vyjadril počas tlačovej konferencie so svojou maďarskou kolegyňou Katalin Novák v Budapešti. Chorvátsky líder zopakoval maďarskú kritiku EÚ, podľa ktorej blok prekračuje svoje právomoci a táto nadmerná kontrola vraj urýchlila aj brexit a vyhnala z Únie Spojené kráľovstvo.

EÚ by sa podľa neho nemala stať „Spojenými štátmi európskymi“ a dodal, že konanie proti Maďarsku, ktorému zmrazili miliardy eur z eurofondov pre obvinenia z korupcie a obavy o právny štát, ohrozuje existenciu 27-členného bloku. „Dnes je to Maďarsko a zajtra to bude nejaká väčšia krajina, ktorá bude potrebovať lekciu,“ poznamenal tiež.

Chorvátsky prezident

Milanović vyhral prezidentské voľby v Chorvátsku v roku 2019 ako liberálny, ľavicovo orientovaný kandidát, v protiklade ku konzervatívnej vláde, ktorá je v krajine v súčasnosti pri moci. Medzičasom sa však obrátil k populistickému nacionalizmu a začal kritizovať prístup Západu k Balkánu a Rusku.

Zdroj: Webnoviny.sk – Chorvátsky prezident kritizoval Európsku úniu za konanie proti Maďarsku, podľa neho blok prekračuje svoje právomoci © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií