fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chyba a diletantizmus, hovorí generál vo výslužbe Viktorín o plánoch Hegera poslať Ukrajine stíhačky MiG-29 (video)

Volodymyr Zelenskyj na summite v Bruseli oficiálne požiadal povereného premiéra Eduarda Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.2.2023 (SITA.sk) – Hnutie Republika nesúhlasí s tým, aby Slovensko poslalo stíhačky MiG-29 Ukrajine. Uviedli to dnes predstavitelia hnutia na tlačovej besede.

Slovenské stíhačky MiG-29 už dolietali

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok 9. februára na summite v Bruseli oficiálne požiadal povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) o dodanie stíhačiek MiG-29.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Premiér mu povedal, že „Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo”. Slovenské stíhačky MiG-29 dolietali v lete, v súčasnosti sú uzemnené. Od septembra 2022 chránia slovenský vzdušný priestor Poliaci, Česi a pripájajú sa aj Maďari.

Podľa generála vo výslužbe Jozefa Viktorína z hnutia Republika je tento krok „obrovská chyba, diletantizmus a amaterizmus”.

Strácame územnú celistvosť

Domnieva sa, že odvolaný premiér nemá na to mandát ani kompetencie. „Toto nie je cesta, akou chceme docieliť obranu Slovenskej republiky a územnú celistvosť. Strácame územnú celistvosť, lebo si nekontrolujeme svoj vzdušný priestor,” myslí si Viktorín.

Podľa neho je na mieste otázka, či Hegerovi dala túto právomoc prezidentka, a ak áno, prečo o tom nikto nevie. „To, čo pomáha Ukrajine, môže pomôcť aj nám dovtedy, kým nemáme náhradu. A my náhradu nemáme,” dodal.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka s holandským kráľovským párom diskutovala o ochrane novinárov, pripomenuli si spoločnú smutnú skúsenosť

Kritizoval tiež informáciu zo štvrtka, že Nemecká spolková republika poskytne Slovensku natrvalo dva komplety moderného systému protivzdušnej obrany MANTIS, ktoré posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou. Podľa neho nikdy nič nie je zadarmo a poverený minister obrany Jaroslav Naď by to „zadarmo” mal vysvetliť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Minister obrany SR, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačka MiG-29, Summit Európskej únie, Systém protivzdušnej obrany MANTIS, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Chyba a diletantizmus, hovorí generál vo výslužbe Viktorín o plánoch Hegera poslať Ukrajine stíhačky MiG-29 (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií