fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

CHYBY LEKÁROV ZABILI NAŠE DETI: Dojemné spovede mamičiek, ktoré prišli o deti pre nezodpovednosť a pochybenie lekárov

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak sú v hre ľudské životy, ide o veľa. A ak sú v hre životy nevinných a bezbranných detí, ktorým vyhasol život len pre zbytočnú a unáhlenú chybu, treba to riešiť. Prestaňme sa viac báť a nezametajme podobné tragédie pod koberec. Za chyby treba pykať…

“Prosím Vás, pán premiér, aby už konečne boli potrestaní ľudia, ktorí majú v rukách naše životy a životy našich blízkych! Ja viem, že ani lekári nie sú všemohúci a nevedia robiť zázraky (v prípade ťažkých diagnóz a pod.), ale keď ich nezodpovedným a ľahostajným prístupom zomierajú naše deti, tak to už v poriadku nie je!” zneli slová Danky, ktorá bola jednou z mám, ktoré prišli o svoje ratolesti pre omyl a pochybenie lekárov. Okrem premiéra vyzýva aj všetkých ostatných:

“Veľa rodičov ani nezverejní svoj príbeh, keď im zomrie dieťa vinou personálu, lebo aj tak im ich deti už nič nevráti, ale keď sa toto bude stále zametať pod koberec a vinníci nebudú potrestaní, tak sa nič nenapraví a budú robiť chyby ďalej, veď čo, aj tak z toho nič nebude!”

Nešťastné mamy volajú po spravodlivosti a patričnej zdravotnej starostlivosti!

Pán premiér Pellegrini,

obraciame sa na Vás so žiadosťou o zmenu v slovenskom zdravotníctve, aby deti nezomierali v dôsledku nezodpovedného a neodborného prístupu. V minulom týždni médiá priniesli Vaše vyhlásenie, že spravodlivosť musí byť nastolená rýchlo a páchateľ spravodlivo potrestaný. S týmto Vašim názorom sa stotožňujeme a preto sa obraciame na Vás s dôverou s poukázaním na potrebné zmeny v prístupe ku spravodlivosti… Dovoľte mi priblížiť Vám môj bolestivý príbeh.

Volám sa Dana Chuchelová a som mamou Ninky Chuchelovej, ktorá nezodpovedným prístupom personálu trenčianskej nemocnice predčasne zomrela. Pridávam sa k otvorenému listu mám detí mŕtvych v dôsledku pochybenia lekárov. Stalo sa tak 17.10.2013 – mesiac pred jej 7. narodeninami.

Ninka sa narodila s určitými zdravotnými problémami, ktoré (ako sa pri pitve ukázalo) neboli príčinou jej úmrtia.

15.10.2013 sa sťažovala na bolesť bruška a zvracala, zvýšila sa jej teplota. Večer z utorka na stredu sme išli na pohotovosť do Trenčína. Službukonajúci lekár správne stanovil diagnózu a nasadil správnu liečbu, poznal nás z predchádzajúcich liečieb, vedel, že Ninka potrebuje na odporúčanie chirurgov z Kramárov infúznu liečbu 48-hodinovú a nie dvojhodinovú…

Noc prebehla v poriadku. Ráno nastúpila iná lekárka, infúziu predpísala jednu a čakala (úplne nezmyselne), či sa nepotvrdí SALMONELOZA! Ninka dostala ešte doobeda infúziu. Keďže jej netiekla dobre, sestrička ju zastavila a ďalej neskúmala, či ju netreba prepichnúť na iné miesto, ale s infúzkou odišla!

Ninka pila po troške vodu, ktorú som jej dávala, no úbytok tekutín bol oveľa vyšší, ako príjem. Ako sa vyjadrili potom už aj privolaní súdni znalci, už doobeda mali byť nasadené antibiotiká. Zdravotný stav Ninočky sa stále zhoršoval, prosila som sestričky nech povedia lekárke, že si tie infúzie aj zaplatím, len nech jej ich dajú.

V noci nás preložili na ARO, lebo už videli, že je zle a volali do Bratislavy, či nás prijmú. Ninka už nevládala ani chodiť, cesta do Bratislavy bola nekonečná. Po príchode na Kramáre ju okamžite brali na ARO, robili jej vyšetrenia. Mňa zatiaľ ubytovali na očnom oddelení, lebo inde miesto nebolo, chceli ma poslať domov, ale to som vôbec nepripustila, aby som ju tam nechala samu.

Asi po dvoch hodinách ma pustili za Ninočkou, ale najskôr si ma zavolala lekárka s pánom primárom a povedali mi niečo, čo som vôbec nechápala – aby som sa pripravila na najhoršie. Uviedli ju do umelého spánku…

Spolu s lekárkou sme jej dávali chladivé obklady, prihovárala som sa jej, spievala, prosila, nech počká na tatinka, že príde. Manžel s mojou sestrou prišli, boli dve minútky pri nej, keď prístroje začali pípať a naše dievčatko navždy odišlo.

Neviete, aké to je, keď vám dieťatko zomiera pred očami a vy mu neviete pomôcť! Plakala aj lekárka, ktorá tam bola s nami. Nikomu na svete to neprajem, ani tej lekárke, ktorá to zavinila.

Piaty rok sa snažíme dovolať spravodlivosti. Podali sme aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, keďže nemocnica sa ako taká žalovať nedá. Výsledok, ktorý nám vyšetrovateľka cca. po troch rokoch napísala je, že SKUTOK SA NESTAL!

A vyšetrovanie pozastavila. Na občiansko-právnom súde ohľadne odškodného sme mali 2 pojednávania a teraz v júli nás čaká tretie. Nemocnica si svoju vinu neprizná, nakoľko UDZS SR v Trenčíne napísal, že nemocnica nepochybila. Privolaní nezávislí súdni znalci (oslovení vyšetrovateľkou) však sú iného názoru a našli minimálne 5 pochybení. Keďže Ninka bola rizikové dieťa s predchorobím, aké mala, mala byť 24 hodín v kuse monitorovaná (čo nebola), antibiotiká boli nasadené veľmi neskoro, dokonca pri preberaní zmien nebola ani
spomenutá a pod. (vyjadrenie súdnych znalcov vieme kedykoľvek predložiť).

Život bez Ninky sa nám otočil úplne naruby… strašne to bolí. Prosím Vás, pán premiér, aby už konečne boli potrestaní títo ľudia, ktorí majú v rukách naše životy a životy našich blízkych! Ja viem, že ani lekári nie sú všemohúci a nevedia robiť zázraky (v prípade ťažkých diagnóz a pod.), ale keď ich nezodpovedným a ľahostajným prístupom zomierajú naše deti, tak to už v poriadku nie je.

Veľa rodičov ani nezverejní svoj príbeh, keď im zomrie dieťa vinou personálu, lebo aj tak im ich deti už nič nevráti, ale keď sa toto bude stále zametať pod koberec a vinníci nebudú potrestaní, tak sa nič nenapraví a budú robiť chyby ďalej, veď čo, aj tak z toho nič nebude! Ja verím, že sa konečne niekto nájde a pomôže nám, mamám anjelov… Chuchelová Dana

Malá Ninka, krátko pred svojimi siedmimi narodeninami

Danka sa pridala k týmto ostatným mamám, ktoré už svoje deti nemajú pri sebe.

Prečítajte si tiež:
Meghan a Harry: Túto fotku malého Archieho si zamilujete

A aká bola premiérova odpoveď? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE

Premiér ublíženým mamám odpovedal oficiálnym listom cez svoju kanceláriu, v ktorom ich “problém” postúpil na ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo zdravotníctva. Nedal im žiadne konkrétne sľuby, či nádej na zmeny…

“Legislatíva Slovenskej republiky týkajúca sa poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ďalšie právne normy s ňou súvisiace je nastavená tak, aby v plnom rozsahu zabezpečovala kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všetkých zdravotníckych zariadeniach v zmysle medzinárodných odporúčaní a smerníc a dodržiavania všetkých odborných postupov. Je záväzné pre všetkých zdravotníckych pracovníkov riadiť sa týmito predpismi. Je zároveň na manažmentoch zdravotníckych zariadení, aby dodržiavanie všetkých právnych noriem aplikovali v praxi. Ak sa občan domnieva, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne, prípadne, že došlo k pochybeniu, v zmysle zákona má možnosť obrátiť na štatutárny orgán daného zdravotníckeho zariadenia, alebo na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR, ktorý jeho podnet prešetrí,” odpovedala v stanovisku hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Prešetrovanie však môže trvať dlhé roky, až kým vám nepríde list s rozsudkom SKUTOK SA NESTAL… V akom štáte to, preboha, žijeme?!!!!

Prečítajte si tiež:
Kto je nový priateľ prezidentky Zuzany Čaputovej? Stál na čele Greenpeace

 

Zdroj / Foto: https://najmama.aktuality.sk/clanok/265959/dalsia-mama-ktora-pre-lekarov-prisla-o-dieta-nesmie-sa-to-viac-zametat-pod-koberec/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií