fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cieľom protiofenzívy je oslobodiť okupované územia a nie útok na Rusko, tvrdí Zelenskyj

Nemecký kancelár privítal v nedeľu ukrajinského prezidenta v Berlíne s vojenskými poctami.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.5.2023 (SITA.sk) – Ukrajina pripravuje protiofenzívu, ktorej cieľom je oslobodiť oblasti okupované Ruskom a nie útok na ruské teritórium. Vyhlásil to v nedeľu počas návštevy Nemecka ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Oslobodenie územia

Na tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom Zelenskyj uviedol, že cieľom Ukrajiny je oslobodiť územia v rámci medzinárodne uznaných hraníc. Scholz Zelenskému povedal, že Nemecko bude Ukrajinu podporovať „tak dlho, ako to bude potrebné”.

Nemecký kancelár privítal v nedeľu ukrajinského prezidenta v Berlíne s vojenskými poctami. Ide o prvú návštevu Zelenského v Nemecku od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zelenskyj navštevuje spojencov v snahe zabezpečiť ďalšie dodávky zbraní, ktoré majú Kyjevu pomôcť v boji proti ruskej invázii.

Financie pre konflikt

Usiluje sa získať aj financie na obnovu toho, čo zničil viac ako rok trvajúci konflikt. Po úvodnom váhaní v otázke poskytovania letálnych zbraní sa Nemecko stalo jedným z najväčších dodávateľov zbraní Ukrajine, vrátane tankov Leopard 1 a 2 a sofistikovaného systému protivzdušnej obrany IRIS-T SLM.

Po príchode do Berlína sa ukrajinský prezident najprv stretol s nemeckou hlavou štátu Frankom-Walterom Steinmeierom, ktorého Kyjev vlani ignoroval zjavne pre jeho predošlé úzke vzťahy s Ruskom.

Prečítajte si tiež:
Štart európskej rakety Vega-C zlyhal po necelých troch minútach, príčiny zatiaľ nie sú známe

Diplomatické vzťahy

To spôsobilo ochladenie diplomatických vzťahov medzi Ukrajinou a Nemeckom. Neskôr však Steinmeier aj kancelár Scholz navštívili Ukrajinu a ubezpečili Zelenského o svojej podpore krajine v jej boji proti ruskej invázii.

Predpokladá sa, že Zelenskyj a Scholz odcestujú do mesta Aachen na západe Nemecka, kde ukrajinskému prezidentovi odovzdajú Cenu Karola Veľkého udelenú jemu a ľudu Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Cieľom protiofenzívy je oslobodiť okupované územia a nie útok na Rusko, tvrdí Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií