fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zázrak z vašej kuchyne: Čierna rasca vylieči všetko, okrem smrti!

Semená čiernej rasce (Nigella sativa), ale hlavne olej z nich patria k tým najcennejším produktom na svete. Objavte ich blahodárne účinky a doprajte vďaka nim svojmu telu potrebnú dávku zdravia.

Zdroj: Instagram

Semienka jednoročnej rastlinky, známej pod názvom černuška siata, rasca čierna či čierny kmín boli známe už  v starom Egypte, kedy ich označovali ako „zlato faraónov“. Podľa starých Egypťanov ju bolo potrebné mať pri sebe aj v posmrtnom živote, o čom svedčí fľaštička naplnená olejom z nej, nájdená v hrobke kráľa Tutanchamóna. Popráva sa tiež, že prorok Mohamed označil semená čiernej rasce ako tie, ktoré môžu vyliečiť čokoľvek, okrem smrti.

Čo obsahuje?

Semená čiernej rasce obsahujú plno vitamínov a zdraviu prospešných látok. Vitamín B, vápnik železo, zinok, fosfor a tiež niekoľko kyselín – linolová, myristová, listová či arachidonová.

Zloženie semien čiernej rasce je natoľko zaujímavé, že vedci neprestávajú skúmať ich možnosti využitia.

Olej z čiernej rasce a jeho účinky - klocher.sk
Zdroj: Instagram

Zázračný olej

Olej z čiernej rasce je vhodné konzumovať každý deň, nakoľko je jeho užívanie prospešné pre celý organizmus. Účinne pôsobí ako analgetikum (všeobecne proti bolestiam), má antibakteriálne, protiplesňové, protivírusové a aj protizápalové účinky.

Poznáte jeho účinky?

Znižuje vysoký krvný tlak

Ak patríte k ľudom, ktorých trápi vysoký krvný tlak, do svojho jedálnička by ste určite mali zaradiť konzumáciu oleja z čiernej rasce. Podľa výskumu z roku 2008 stačia len 2 mesiace pravidelného užívania oleja a objavia sa pozitívne výsledky.

Znižuje hladinu cholesterolu

Olej z čiernej rasce znižuje hladinu LDL cholesterolu a chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami.

Napomáha pacientom s cukrovkou

Konzumácia oleja, prípadne semiačok čiernej rasce pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Pre zdravú pečeň

Čierna rasca je tiež skvelým pomocníkom na ochranu pečene. Napomáha regenerovať jej bunky a udržiava ju zdravú.

Podporuje pamäť a zlepšuje koncentráciu

Podľa výskumu z roku 2013 zverejnenom v Journal of Ethnopharmacology u ľudí, ktorí pravidelne užívali olej z čiernej rasce došlo k výraznému zlepšeniu pamäte a schopnosti koncentrácie.

Zdroj: Instagram

Pomoc pre astmatikov

V prípade, ak trpíte astmou je skvelou voľbou pridať niekoľko kvapiek oleja do vody a napariť sa.

Pomoc pri ekzémoch a psoriáze

Ak patríte k ľudom, ktorých trápia ekzému, psoriáza či príliš suchá koža, na ktorej sa vytvárajú drobné ranky, olej z čiernej rasce vám vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým účinkom určite pomôže.

Prevencia proti rakovine

Čierna rasca pôsobí ako antioxidant a chráni celé telo pred pôsobením voľných radikálov. Zároveň stimuluje imunitný systém. Túto schopnosť má vďaka látke nazývanej thymoquinone, ktorá stimuluje aktivitu určitej skupiny bielych krviniek v tele.

Okrem iného, olej z čiernej rasce tiež zlepšuje rast vlasov a zabraňuje predčasnému šediveniu. Posilňuje tvorbu kostnej drene. V Ázii je vyhľadávaný pri tráviacich problémoch, hnačke, zlom trávení, pálení záhy ale aj pri kolike u novorodencov. Pomáha tiež odstraňovať žlčníkové a obličkové kamene, lieči akné, uvoľňuje bolesti chrbta, kĺbov a svalov, lieči popáleniny, plesne a iné infekcie.

Načo si dávať pozor?

Ak sa rozhodnete pre kúpu oleja, rozhodne nepozerajte na cenu, ale na kvalitu. Zároveň pozorne čítajte etiketu. Olej by mal byť skutočne pravým olejom z Nigella sativa, lisovaný za studena a bez obsahu akýchkoľvek prísad. Uskladnený by mal byť v tmavej fľaši, nakoľko je potrebné chrániť ho pred svetlom a vzduchom.

 

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií