fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zázrak z vašej kuchyne: Čierna rasca vylieči všetko, okrem smrti!

Semená čiernej rasce (Nigella sativa), ale hlavne olej z nich patria k tým najcennejším produktom na svete. Objavte ich blahodárne účinky a doprajte vďaka nim svojmu telu potrebnú dávku zdravia.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj: Instagram

Semienka jednoročnej rastlinky, známej pod názvom černuška siata, rasca čierna či čierny kmín boli známe už  v starom Egypte, kedy ich označovali ako „zlato faraónov“. Podľa starých Egypťanov ju bolo potrebné mať pri sebe aj v posmrtnom živote, o čom svedčí fľaštička naplnená olejom z nej, nájdená v hrobke kráľa Tutanchamóna. Popráva sa tiež, že prorok Mohamed označil semená čiernej rasce ako tie, ktoré môžu vyliečiť čokoľvek, okrem smrti.

Čo obsahuje čierna rasca?

Semená čiernej rasce obsahujú plno vitamínov a zdraviu prospešných látok. Vitamín B, vápnik železo, zinok, fosfor a tiež niekoľko kyselín – linolová, myristová, listová či arachidonová.

Zloženie semien čiernej rasce je natoľko zaujímavé, že vedci neprestávajú skúmať ich možnosti využitia.

Olej z čiernej rasce a jeho účinky - klocher.sk
Zdroj: Instagram

Zázračný olej z čiernej rasce

Olej z čiernej rasce je vhodné konzumovať každý deň, nakoľko je jeho užívanie prospešné pre celý organizmus. Účinne pôsobí ako analgetikum (všeobecne proti bolestiam), má antibakteriálne, protiplesňové, protivírusové a aj protizápalové účinky.

Poznáte jeho účinky?

Znižuje vysoký krvný tlak

Ak patríte k ľudom, ktorých trápi vysoký krvný tlak, do svojho jedálnička by ste určite mali zaradiť konzumáciu oleja z čiernej rasce. Podľa výskumu z roku 2008 stačia len 2 mesiace pravidelného užívania oleja a objavia sa pozitívne výsledky.

Prečítajte si tiež:
Zbystrite pozornosť: Polícia vyzýva Slovákov, aby si dávali pozor na borosky!

Znižuje hladinu cholesterolu

Olej z čiernej rasce znižuje hladinu LDL cholesterolu a chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami.

Napomáha pacientom s cukrovkou

Konzumácia oleja, prípadne semiačok čiernej rasce pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Pre zdravú pečeň

Čierna rasca je tiež skvelým pomocníkom na ochranu pečene. Napomáha regenerovať jej bunky a udržiava ju zdravú.

Podporuje pamäť a zlepšuje koncentráciu

Podľa výskumu z roku 2013 zverejnenom v Journal of Ethnopharmacology u ľudí, ktorí pravidelne užívali olej z čiernej rasce došlo k výraznému zlepšeniu pamäte a schopnosti koncentrácie.

Zdroj: Instagram

Pomoc pre astmatikov

V prípade, ak trpíte astmou je skvelou voľbou pridať niekoľko kvapiek oleja do vody a napariť sa.

Pomoc pri ekzémoch a psoriáze

Ak patríte k ľudom, ktorých trápia ekzému, psoriáza či príliš suchá koža, na ktorej sa vytvárajú drobné ranky, olej z čiernej rasce vám vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým účinkom určite pomôže.

Prevencia proti rakovine

Čierna rasca pôsobí ako antioxidant a chráni celé telo pred pôsobením voľných radikálov. Zároveň stimuluje imunitný systém. Túto schopnosť má vďaka látke nazývanej thymoquinone, ktorá stimuluje aktivitu určitej skupiny bielych krviniek v tele.

Prečítajte si tiež:
Ako vyzerá láska, keď si konečne so správnou osobou? Takúto odpoveď by ti "neponúkol" žiadny romantický film

Okrem iného, olej z čiernej rasce tiež zlepšuje rast vlasov a zabraňuje predčasnému šediveniu. Posilňuje tvorbu kostnej drene. V Ázii je vyhľadávaný pri tráviacich problémoch, hnačke, zlom trávení, pálení záhy ale aj pri kolike u novorodencov. Pomáha tiež odstraňovať žlčníkové a obličkové kamene, lieči akné, uvoľňuje bolesti chrbta, kĺbov a svalov, lieči popáleniny, plesne a iné infekcie.

Načo si dávať pozor pri oleji z čiernej rasce?

Ak sa rozhodnete pre kúpu oleja, rozhodne nepozerajte na cenu, ale na kvalitu. Zároveň pozorne čítajte etiketu. Olej by mal byť skutočne pravým olejom z Nigella sativa, lisovaný za studena a bez obsahu akýchkoľvek prísad. Uskladnený by mal byť v tmavej fľaši, nakoľko je potrebné chrániť ho pred svetlom a vzduchom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií