Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Špaky nepatria na zem! Cigarety a ich ohorky ničia prírodu rovnako ako aj plasty

Cigarety znečisťujú pôdu, po ktorej chodíme, vzduch, ktorý dýchame a ničia aj naše zdravie. Rozklad jedného filtra môže trvať aj 10 rokov.

Ako redakcia sme sa pri minulom zbere odpadkov v okolí Trnavy presvedčili na vlastné oči, že mnohí ľudia nemyslia na to, aké následky zanechajú, ak odhodia cigaretový ohorok na zem. Spoločnosť KAB vysvetľuje tento problém dvojako. Fajčiari majú buď nedostatok povedomia o probléme, ktorý takýmto správaním spôsobujú, alebo existuje nedostatok zberných nádob, ktoré sú určené na tento druh odpadu.

Prečo ohorky nepatria na zem?

Podľa prieskumu KAB 77 % ľudí nepovažuje cigaretové ohorky za odpad. Ďalším zaujímavým faktom je, že v okolí zbernej nádoby určenej na cigaretové ohorky klesne odpad z cigariet o 9 %. To znamená, že čím viac košov na cigaretové ohorky je, tým menej špakov by sa malo váľať po zemi.

cigarety
Zdroj: Eva Jonisová

Jadro väčšiny cigaretových filtrov, teda časť, ktorá vyzerá ako biela bavlna, je vlastne forma plastu, ktorú nazývame acetát celulózy. Ten sa v našom prostredí rozkladá veľmi pomaly. Rozklad cigaretového filtra môže trvať od dvoch do 10 rokov. Závisí to od toho, v akom prostredí sa nachádza.

Toxíny sa šíria aj z nedofajčeného tabaku

Použité cigaretové filtre sú plné toxínov, ktoré môžu preniknúť do zeme a vody a následne poškodzovať živé organizmy, ktoré s nimi prichádzajú do styku. Na zemi končia filtre aj s kúskami tabaku, čo znečisťuje životné prostredie jedovatým nikotínom. Práve nedofajčené kúsky tabaku v sebe majú viac toxínov než samotné filtre. Okrem toho sú hrozbou pre voľne žijúce zvieratá, ktoré by ich mohli zjesť.

Vyfajčené cigarety sú plné toxínov, ktoré sa poľahky vedia dostať aj do vodných tokov. Ich cesta vďaka dažďu vedie do potokov a jazier. Štúdie, ktoré realizovala organizácia Clean Virginia Waterways, ukázali, že už len jeden ohorok v necelých ôsmich litroch vody je smrteľný pre vodné blchy a malých kôrovcov, ktoré žijú v sladkých a slaných vodách.

cigarety
Zdroj: Eva Jonisová

Fakty o cigaretových filtroch:

 • Cigaretové filtre boli navrhnuté tak, aby absorbovali niektoré toxíny v cigaretovom dyme a zbierali tuhé častice známe ako decht. Sú tiež určené na to, aby udržiavali tabak mimo úst fajčiara.
 • Väčšina cigaretových filtrov obsahuje jadro z acetátu celulózy a dve vrstvy obalu, ktoré sú vyrobené z papiera a z umelého hodvábu.
 • Vlákna acetátu celulózy v cigaretovom filtri sú tenšie ako šijacie nite. Jeden filter obsahuje viac ako 12-tisíc týchto vlákien.
 • Vnútorný obal na cigaretovom filtri je navrhnutý tak, aby umožňoval prúdenie vzduchu z jadra v prípade light cigariet alebo aby ho blokoval v prípade tých klasických.
 • Vonkajšia vrstva papiera je navrhnutá tak, aby sa nelepila na pery fajčiarov a spájala filter s rolkou tabaku.
 • Do cigaretového papiera sa pridávajú chemikálie, ktoré kontrolujú rýchlosť horenia. Uhličitan vápenatý sa pridáva ako bieliaci prostriedok, čiastočne na vytvorenie príťažlivého popola.

Spôsobujú aj mnohé požiare

Vyhodené ohorky z cigariet tiež predstavujú veľkú hrozbu pre naše životné prostredie z hľadiska požiarov. Každoročné lesné požiare spustošia rozsiahle oblasti, zabíjajú voľne žijúce živočíchy a vegetáciu, ktorej trvá roky, kým sa zregeneruje. Ich príčinami môžu byť dlhé suchá, blesky, ale aj otvorený oheň a cigarety.

cigarety
Zdroj: Eva Jonisová

Podľa Národnej agentúry pre ochranu pred požiarmi fajčiarske materiály ako cigarety, fajky a cigary spôsobujú každoročne v Spojených štátoch približne 90-tisíc požiarov, ktorých výsledkom sú často aj úmrtia. Požiare, ktoré vznikajú kvôli cigaretám a iným pomôckam na fajčenie, si každoročne vyžiadajú v Spojených Štátoch stovky životov, nehovoriac o škodách na majetku.

Čísla a štatistiky

 • Podľa údajov z roku 2018 je v súčasnosti vo svete viac ako 1 miliarda fajčiarov. Ak budú súčasné trendy pokračovať, očakáva sa, že do roku 2025 sa tento počet zvýši na 1,6 miliardy.
 • Čína je domovom viac ako 300 miliónov fajčiarov, teda jednej tretiny svetových fajčiarov. Spotrebuje približne 2,3 bilióna cigariet ročne.
 • Celosvetovo sa zakúpi približne 10 miliónov cigariet za minútu, 15 miliárd sa predáva každý deň a ročne sa vyprodukuje a používa 5 biliónov.
 • Päť biliónov cigaretových filtrov váži takmer 91 miliónov kíl.
 • Toxické filtre sa dostávajú do nášho životného prostredia podľa odhadov v biliónoch ročne.

Ach ste fajčiar a chcete s týmto zlozvykom prestať, skúste si prečítať zopár rád, ktoré by vám mohli pomôcť prestať fajčiť.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií