fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Čína nemá žiadne nové domáce prípady, pribúdajú infikovaní zo zahraničia

Čína nemá už druhý deň po sebe žiadne nové domáce prípady. Do krajiny však prichádzajú ľudia, ktorí sa infikovali v zahraničí.

Máte tip? napíšte nám mailom

O tom, či ma Čína boj s koronavírusom nadobro vyhratý sa dnes ešte diskutovať nedá. Aj napriek tomu, že krajina nehlási žiadne nové prípady nakazenia novým koronavírusom na domácich obyvateľov, do krajiny prichádzajú miestni, ktorí sa infikovali v zahraničí. Čínu tak môže už o niekoľko dní zachvátiť druhá vlna nákazy.

Čína nemá žiadne nové domáce prípady

Čína v piatok už druhý deň za sebou nehlásila žiadne nové domáce prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Opäť však stúpol počet infikovaných osôb, ktoré prišli do krajiny zo zahraničia. Informovala o tom agentúra AFP.

V Číne došlo takisto k výraznému zníženiu počtu úmrtí – podľa údajov Národnej zdravotníckej komisie (NHC) pribudli len tri ďalšie smrteľné obete. Ide o najnižší denný nárast v počte úmrtí odkedy ich NHC začala v januári zverejňovať.

Počet úmrtí v Číne (3248) vo štvrtok prevýšilo Taliansko, kde na ochorenie Covid-19 zomrelo už 3405 osôb. V Číne doteraz zaznamenali takmer 81.000 prípadov nákazy, no v súčasnosti trpí ochorením spôsobovaným novým koronavírusom už len menej ako 7000 osôb.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Sú strata čuchu a chuti kľúčové príznaky ochorenia COVID-19?
Čína
V Číne už dva dni nepribudli žiadni domáci pacienti. Zdroj: TASR/AP

Čína sa obáva druhej vlny

Nový koronavírus sa po prvý raz objavil koncom roku 2019 v meste Wu-chan v provincii Chu-pej. Táto oblasť s 56 miliónmi obyvateľmi bola následne uzatvorená, no úrady už medzičasom cestovné obmedzenia vzhľadom na klesajúci počet nakazených začali uvoľňovať. Po pár dňoch sa čínske úrady rozhodli, že postavajú nemocnicu, kde všetkých nakazených pacientov v oblasti Wu-Chan umiestnia, aby nevystavili riziku nákazy aj ostatných obyvateľov. Provizornú nemocnicu postavili za rekordných 10 dní a o pár dní do nej vchádzali prví pacienti.

Čína sa však teraz obáva druhej vlny infikovaných osôb prichádzajúcich z cudziny. Viaceré regióny vrátane hlavného mesta Peking preto nariadili ľuďom po návrate zo zahraničia 14-dňovú karanténu. V piatok NHC oznámila 39 nových importovaných prípadov nákazy. Spolu ich je 228.

Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 123 prípadov. Núdzový stav už platí v celom zdravotníctve. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský upozorňuje, že máme málo zdravotníkov a zle zabezpečené nemocnice.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií