Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čína po cvičeniach pri Taiwane oznámila pripravenosť vojakov, bojovať môžu kedykoľvek

Peking tak učinil v rámci odvety za stretnutie medzi prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen a predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

11.4.2023 (SITA.sk) – Čínska armáda v pondelok oznámila „pripravená bojovať“ po tom, ako ukončila trojdňové cvičenie bojovej pripravenosti v okolí Taiwanu.

Peking tak učinil v rámci odvety za stretnutie medzi prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen a predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

Sú pripravení bojovať kedykoľvek

Podľa čínskej armády sú vojaci pripravení bojovať, pričom zdôraznila, že môžu bojovať kedykoľvek, aby rozhodným spôsobom rozbili akúkoľvek formu „nezávislosti Taiwanu“ a pokusov o cudzie zasahovanie.

Najnovšie cvičenia sa podobali na tie, ktoré Čína uskutočnila vlani v auguste, keď po návšteve vtedajšej šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej spustila raketové útoky na ciele vo vodách neďaleko Taiwanu.

Čína zvýšila tlak na Taiwan

Čína v ostatných rokoch zvýšila diplomatický a vojenský tlak na taiwanskú vládu. Požaduje, aby bol ostrov považovaný za súčasť čínskeho územia. Drvivá väčšina Taiwancov odmieta vyhliadky na politickú úniu s Čínou podľa rámca „jedna krajina, dva systémy“, ktorý sa používa pre Hongkong.

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou. Paradoxom je, že aj samotný Taiwan si dlhodobo nárokuje celé čínske územie.

Viac k témam: Čínska armáda, Taiwan, Vojenské cvičenia
Zdroj: SITA.sk – Čína po cvičeniach pri Taiwane oznámila pripravenosť vojakov, bojovať môžu kedykoľvek © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií