Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čína sa rozhorčuje nad „expanziou“ NATO na východ, vraj má historicky zlú povesť a mentalitu studenej vojny

Peking tak učinil v deň, keď sa v litovskom Vilniuse končí summit NATO.

12.7.2023 (SITA.sk) – Čína vyjadrila znepokojenie nad „rozširovaním“ Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) smerom na východ. Učinila tak v stredu v deň, keď sa v litovskom Vilniuse končí summit NATO.

Aliancia v spoločnom komuniké v utorok uviedla, že „vyhlásené ambície a donucovacie politiky Číny spochybňujú naše záujmy, bezpečnosť a hodnoty“, pričom spojenci v NATO naznačili, že „zostávajú otvorení konštruktívnej spolupráci“ s Pekingom.

Čína argumentovala, že „rozhodne ochráni svoju suverenitu, bezpečnosť a rozvojové záujmy a rozhodne sa stavia proti expanzii NATO na východ do ázijsko-tichomorskej oblasti“.

„NATO má historicky zlú povesť,“ uviedla čínska diplomatická misia pri Európskej únii v Bruseli vo vyhlásení, pričom obvinila NATO zo „zasahovania do záležitostí za jej hranicami a vytvárania konfrontácií“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (fotografie)

„Toto plne odhaľuje pokrytectvo NATO a jeho ambície usilovať sa o expanziu a hegemóniu,“ dodala s tým, že vyhlásenie NATO označila za „nudné“ a uviedla, že „hrá rovnakú starú melódiu, naplnenú mentalitou studenej vojny a ideologickým zaujatím“.

Viac k témam: členstvo v NATO, Summit NATO, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Čína sa rozhorčuje nad „expanziou“ NATO na východ, vraj má historicky zlú povesť a mentalitu studenej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií