fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čína vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky lietadiel, učinila tak v rámci odvety

Čína v ostatných rokoch zvýšila diplomatický a vojenský tlak na taiwanskú vládu. Požaduje, aby bol ostrov považovaný za súčasť čínskeho územia.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.4.2023 (SITA.sk) – Čína v sobotu vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky bojových lietadiel. Ako uviedla taiwanská vláda, Peking tak učinil v rámci odvety za stretnutie medzi prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen a predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

Čínska armáda oznámila, že v okolí ostrova sa uskutoční trojdňové cvičenie bojovej pripravenosti. V sobotu neďaleko Taiwanu zaznamenali dovedna osem vojnových lodí a 42 lietadiel.

Čína v ostatných rokoch zvýšila diplomatický a vojenský tlak na taiwanskú vládu. Požaduje, aby bol ostrov považovaný za súčasť čínskeho územia. Drvivá väčšina Taiwancov odmieta vyhliadky na politickú úniu s Čínou podľa rámca „jedna krajina, dva systémy“, ktorý sa používa pre Hongkong.

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou. Paradoxom je, že aj samotný Taiwan si dlhodobo nárokuje celé čínske územie.

Viac k témam: Bojové lietadlá, Čínska vláda, návšteva Taiwanu, Vojnové lode
Zdroj: SITA.sk – Čína vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky lietadiel, učinila tak v rámci odvety © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Rusko chce podľa Schrödera riešiť vojnu na Ukrajine vyjednávaním, problém s polostrovom Krym však zaberie čas
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií