fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čínsky vedec porušil etický kódex: Prvé geneticky modifikované dvojčatá majú už jeden rok

Máte tip? napíšte nám mailom

Čínsky vedec sa pred rokom dopustil vážneho porušenia zásad. Geneticky modifikoval ľudské vajíčko, vďaka čomu sa narodili geneticky modifikované dvojčatá. Teraz mu hrozí súd, pretože oklamal úrady. 

Kým mnohí vedci sa zaoberajú niečím, čo je v prvom rade legálne, nájdu sa aj špekulanti, ktorí si vedu prispôsobia svojim predstavám. Reč je o čínskom vedcovi Che Ťien-kchuej, ktorý sa už niekoľko rokov zaoberá témou genetických modifikácií.

Čínsky vedec vymieňal defektný gén

Pred rokom sa mu podaril kúsok, ktorý mnohí jeho kolegovia ale aj akademická obec, odsúdili. Jeho cieľom bolo umožniť HIV pozitívnym otcom, aby splodili deti, u ktorých by bolo nižšie riziko nákazy týmto vírusom, ktorý spôsobuje syndróm získaného zlyhania imunity, teda AIDS. Nakoniec sa mu to aj podarilo výmenou defektného génu. Jeho čin odsúdil nielen Peking ale aj medzinárodná vedecká komunita.  

Proti vedcovmu rozhodnutiu sa postavila aj svetová zdravotnícka organizácia. Tvrdí, že genetické modifikovanie ľudského embrya je nebezpečné, pretože by mohlo mať nečakané následky. Výskum čínskeho vedca označila za neprijateľný a neetický aj univerzita v Šen-Čene, kde pôsobil ako profesor. Vedec bol za vážne porušenie akademickej etiky zbavený svojej funkcie na univerzite. 

Prečítajte si tiež:
Blog: Verí ešte niekto na vnútornú krásu človeka?

V čom je vlastne problém? Predstavte si, že sa vďaka geneticky upraveným embryám začnú rodiť vo veľkom deti. Každé druhé sa môže narodiť s genetickou mutáciou, ktorá sa už ale nebude dať zvrátiť, ba čo viac, začne sa prenášať na celé generácie ľudí. Práve kvôli týmto obavám je zakázané genetické prepisovanie vo viacerých krajinách sveta, vrátane USA či Británie. 

Sfalšoval potvrdenia

Čínsky vedec dokonca hľadal cez inzeráty HIV pozitívnych mužov a ich zdravé partnerky. Potreboval skúmať vakcíny proti AIDS. Partnerom za svoj malý obchod ponúkal možnosť stať sa rodičmi detí, ktoré budú voči tejto poruche imúnne. Lákavé, však?  

https://www.instagram.com/p/BjaJxlIB2xt/

O spôsobe jeho experimentu, pri ktorom sa narodili dvojčatá, hovoril aj pred kamerou.

„Tehotenstvo sa začalo pomocou bežnej asistovanej reprodukcie, avšak s jednou výnimkou. Hneď potom, ako sme vstrekli spermiu manžela do jej vajíčka, vložili sme do nej aj malé množstvo určitého proteínu a inštrukciu pre génový chirurgický zákon,” prezradil čínsky vedec.

Podľa niektorých informácií sa jedno dievčatko skutočne stalo imúnnym voči AIDS. Druhé toľko šťastia nemalo, pretože u nej sa pokus podaril len čiastočne. A čo vedec? Kvôli genetickému výskumu sa dostal do problémov. V súčasnosti mu hrozí súd, pretože klamal úrady. Aby sa mu podarilo vytvoriť geneticky modifikované dvojčatá, potreboval si pomôcť.

Prečítajte si tiež:
Zuzana Čaputová sa podľa Forbes stala Osobnosťou roka 2019: Čím zaujala?

Sfalšoval podpisy na povolenie etickej komisie a zatajil, že na oplodnenie sa chystá použiť spermie HIV pozitívnych mužov. Ani to mu ale nestačilo. Na svojom výskume, ktorý vykonal pomocou podvodu, chcel zarobiť, a tak má na krku obvinenie aj z korupcie.

Zdroj: ta3.com 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií