fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cirkus Roncalli prišiel s radikálnym riešením – týrať zvieratá nebudú, radšej využijú techniku a vytvoria hologramy

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako malí sme ich milovali, dnes by sme boli najradšej, keby sa zrušili. Reč je o cirkusoch, ktoré sa aj napriek mnohým protestom tešia veľkej obľube.

To, že táto téma nie je ľahostajná ani mladým ľuďom, dokázalo 12 protestujúcich v Humennom, ktorí prišli vyjadriť svoj negatívny názor na cirkusy so zvieratami. Pretože to, na čo sa dívame s otvorenými ústami, si žiada riadnu drinu, a to nielen u cvičiteľov. Zvieratá musia dodržiavať striktné pravidlá a tvrdému výcviku sa nevyhnú. Často sú v stiesnených klietkach, kde je im okrem nedostatočného výbehu zamedzená aj ich prirodzená pudovosť. 

Sloboda zvierat v tejto súvislosti vytvorila sériu plagátov so sloganmi na zamyslenie.

Zdroj: slobodazvierat.sk

Cirkusovým zvieratám odzvonilo

Informačný portál rezortu MŽP SR píše, že na Slovensku bude od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako bude zakázané ich s týmto cieľom cvičiť.

Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Zákaz sa netýka psa domáceho, mačky domácej ani fretky domácej. Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že za verejné vystúpenie sa nepovažujú komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade ani použitie sokoliarskeho dravca na sokoliarskom vystúpení. Aj naďalej je tiež povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania.

Vyhláška tiež určuje podmienky na verejné vystupovanie a výcvik zvierat, ktorých sa zákaz netýka. Zakazuje napríklad pri drezúre používať oheň alebo iný podnet, ktorý môže zvieraťu spôsobiť bolesť, ako aj používať látky, ktoré ovplyvňujú vnímanie zvieraťa. Drezúra tiež musí byť podľa vyhlášky prerušená, ak je zviera unavené alebo sa na ňom prejaví príznak stresu.

Vyhláška súvisí s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako živého tvora a cítiacu bytosť. Tá nadobudla účinnosť 1. januára 2019.

Musia byť v cirkusoch iba živé zvieratá?

Je to síce prvé, čo nám napadne pri vyslovení tohto slova, no nemusí to tak byť navždy. Cirkus Roncalli v Nemecku sa rozhodol prísť s alternatívou – týrať zvieratá nebudú, radšej využijú najmodernejšiu techniku za účelom vytvorenia takzvaných hologramov. Je to skvelý nápad, ako zaujať a neublížiť pritom žiadnemu zvieraťu. Cirkus Roncalli sa stal prvým cirkusom, ktorý tento spôsob začal využívať. Zvieratá tak nechávajú tam, kam patria, v ich prirodzenom prostredí, veď hologramy ich dokážu nahradiť. 

Zdroj: upsocl.com
Zdroj: upsocl.com

Cirkusové predstavenia sa začali objavovať približne pred 250 rokmi a spájajú sa s menom Philipa Astleyho. Venoval sa akrobácii na koňoch, na čom sa zabávalo množstvo ľudí, vtedy ani netušil, aké šialenstvo tým spustí. Odvtedy sa začali vo veľkom organizovať cirkusové predstavenia a zvieratá podliehali tvrdému výcviku.

Cirkus Roncalli sa to rozhodol zmeniť, je dokonalým príkladom toho, že dá sa to aj inak, stačí troška vynaliezavosti a využiť všetko, čo dnešná doba ponúka. Do cirkusu nakúpili 11 laserových projektorov značky Optoma ZU850 a objektívy BX-CTA03, ktoré umiestnili do 32-metrového stanu, výsledok bol fantastický. 

Zdroj: upsocl.com

Zvieratá, ktoré sú takýmto spôsobom vytvorené, možno pozorovať v 360-stupňovom uhle. Vďaka kvalitnej technike tieto vizualizácie vyzerajú ako živé, navyše vydávajú  i zvuky a robia aj artistické kúsky. Ďalšou výhodou je, že nezáleží na tom, v akej vzdialenosti sa diváci na zvieratá pozerajú, vidno ich z každej strany rovnako, v reálnej podobe a veľkosti. Podľa tvorcov ide o revolúciu v cirkusovom priemysle, ktorá by mala byť po čase samozrejmosťou všade po svete.

Rôzne obmedzenia pri využívaní zvierat v cirkusoch platia v súčasnosti už v 20 krajinách EÚ. Na Slovensku je situácia podobná, aspoň v Pezinku, kde nový primátor Igor Hianik drží predvolebný sľub a nedovolil vstup cirkusu so zvieratami do mesta, informoval o tom prostredníctvom facebookovej stránky.

Ak nebudete mať možnosť vidieť cirkus Roncalli tak skoro naživo, pozrite si aspoň tento krátky zostrih. 

Zdroj: enviroportal.sk, upsocl.com, picgra.com

Prečítajte si tiež:
Zopár geniálnych umeleckých tvorieb, ktoré skrášlujú ulice vo svete. Pozrite sa, čo všetko možno po stenách nájsť
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií