fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čistenie pláže v Mexiku: plasty sa nerozložili ani po 30 rokoch, dobrovoľníci našli odpad aj z 80. rokov

Máte tip? napíšte nám mailom

Tento článok nie je nostalgiou na 90. roky, ale ukážkou toho, kam až môže zájsť ľudská lenivosť. Pre lenivosť niektorých ľudí hádzať odpad tam, kam patrí, to v praxi vyzerá tak, že obaly z 90. rokov nájdeme v mori či vo voľnej prírode aj dnes. Takto vyzerá čistenie pláže v Mexiku.

8. jún: svetový deň oceánov

Fráza „toľko budeš chodiť s džbánom po vodu, kým sa nerozbije”, dokonale odzrkadľuje dnešnú situáciu vo svete plnom plastov. Niektoré sa rozložia až za 150 rokov. 

Tento dátum využili v Mexiku, konkrétne v meste Mazatlán na to, aby očistili pláž Gaviota Beach od odpadu. Do čistenia sa zapojili stovky dobrovoľníkov, ktorých prekvapilo, čo všetko sa im podarilo nájsť. Niektoré plastové obaly a fľaše boli z 80. a 90. rokov. Na mnohých si bolo aj po takom dlhom čase možné prečítať i etiketu. Vzbudili tak obavu, koľko rokov trvá, kým s takýto a podobný odpad rozloží.

Zdroj: upsocl.com

Čistenie pláže v Mexiku nestačí

Táto iniciatíva poukázala aj na to, že je potrebné pokračovať, a to hlavne na tých miestach, ktoré sú doslova zahádzané ťažko rozložiteľným odpadom. Trojica dobrovoľníkov z Mexika pre upsocl.com povedala, že počas čistenia pláže narazili okrem iného i na úlomky skla, ohorky z cigariet a plastové komponenty, ktorými sa spájajú plechovky od piva (tejto problematike sa budeme bližšie venovať v najbližších dňoch), v oceánoch vedia napáchať množstvo škôd, zvlášť na telách živočíchov.

Ak sa do nich živočíchy zamotajú, ich osud je spečatený. Korytnačkám vedia napríklad zdeformovať pancier.

Zdroj: brightside.me

Celkovo bolo vyzbieraných 373 kusov rôzneho odpadu a naplnených 735 plastových kontajnerov, čo predstavovalo 480 kg odpadu.

Na záver ponúkame prehľad o tom, čo sa za akú dobu rozloží:

  • plastové fľaše – 500 rokov,
  • igelitové tašky – 150 rokov,
  • sklo – 4000 rokov,
  • plechovky – 10 rokov,
  • žuvačky – 5 rokov.
Zdroj: upsocl.com

Poďme do toho spoločne

Nejde o nič iné, ako o to, aby si každý jeden z nás uvedomil dôležitosť fungovania tejto planéty nielen pre seba samého, ale i pre budúce generácie. Aby sa situácia „za mesiac zjeme mikroplasty vo veľkosti zubnej kefky” viac neopakovala. Je čas konať!

To sme si povedali aj my a rozhodli sme sa vyzbierať odpadky a cigaretové ohorky na Kamennom mlyne v Trnave. 

Prečítajte si tiež:
Masáž alebo lekcie lietania? Top 10 zážitkových darčekov, ktoré stále stíhate kúpiť

https://www.instagram.com/p/BylM95hiXne/

Ak sa chceš pripojiť k nám, zapoj sa do našej výzvy #klochnito a vyhraj super ceny. Viac informácií sa dozvieš v tomto článku.

Zdroj: brightside.me, instagram.com/klochnito, upsocl.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií