fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čistenie pláže v Mexiku: plasty sa nerozložili ani po 30 rokoch, dobrovoľníci našli odpad aj z 80. rokov

Tento článok nie je nostalgiou na 90. roky, ale ukážkou toho, kam až môže zájsť ľudská lenivosť. Pre lenivosť niektorých ľudí hádzať odpad tam, kam patrí, to v praxi vyzerá tak, že obaly z 90. rokov nájdeme v mori či vo voľnej prírode aj dnes. Takto vyzerá čistenie pláže v Mexiku.

8. jún: svetový deň oceánov

Fráza „toľko budeš chodiť s džbánom po vodu, kým sa nerozbije”, dokonale odzrkadľuje dnešnú situáciu vo svete plnom plastov. Niektoré sa rozložia až za 150 rokov. 

Tento dátum využili v Mexiku, konkrétne v meste Mazatlán na to, aby očistili pláž Gaviota Beach od odpadu. Do čistenia sa zapojili stovky dobrovoľníkov, ktorých prekvapilo, čo všetko sa im podarilo nájsť. Niektoré plastové obaly a fľaše boli z 80. a 90. rokov. Na mnohých si bolo aj po takom dlhom čase možné prečítať i etiketu. Vzbudili tak obavu, koľko rokov trvá, kým s takýto a podobný odpad rozloží.

Zdroj: upsocl.com

Čistenie pláže v Mexiku nestačí

Táto iniciatíva poukázala aj na to, že je potrebné pokračovať, a to hlavne na tých miestach, ktoré sú doslova zahádzané ťažko rozložiteľným odpadom. Trojica dobrovoľníkov z Mexika pre upsocl.com povedala, že počas čistenia pláže narazili okrem iného i na úlomky skla, ohorky z cigariet a plastové komponenty, ktorými sa spájajú plechovky od piva (tejto problematike sa budeme bližšie venovať v najbližších dňoch), v oceánoch vedia napáchať množstvo škôd, zvlášť na telách živočíchov.

Ak sa do nich živočíchy zamotajú, ich osud je spečatený. Korytnačkám vedia napríklad zdeformovať pancier.

Zdroj: brightside.me

Celkovo bolo vyzbieraných 373 kusov rôzneho odpadu a naplnených 735 plastových kontajnerov, čo predstavovalo 480 kg odpadu.

Na záver ponúkame prehľad o tom, čo sa za akú dobu rozloží:

  • plastové fľaše – 500 rokov,
  • igelitové tašky – 150 rokov,
  • sklo – 4000 rokov,
  • plechovky – 10 rokov,
  • žuvačky – 5 rokov.
Zdroj: upsocl.com

Poďme do toho spoločne

Nejde o nič iné, ako o to, aby si každý jeden z nás uvedomil dôležitosť fungovania tejto planéty nielen pre seba samého, ale i pre budúce generácie. Aby sa situácia „za mesiac zjeme mikroplasty vo veľkosti zubnej kefky” viac neopakovala. Je čas konať!

To sme si povedali aj my a rozhodli sme sa vyzbierať odpadky a cigaretové ohorky na Kamennom mlyne v Trnave. 

https://www.instagram.com/p/BylM95hiXne/

Ak sa chceš pripojiť k nám, zapoj sa do našej výzvy #klochnito a vyhraj super ceny. Viac informácií sa dozvieš v tomto článku.

Zdroj: brightside.me, instagram.com/klochnito, upsocl.com

Nahrávam...

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií