fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čistíte si správne zuby? Výskum odhalil, že aj od toho závisí, či raz otehotniete alebo nie. Ako je to možné?

Máte tip? napíšte nám mailom

Prestížny vedecký časopis Journal of Oral Microbiology publikoval zaujímavý výskum, ktorý si získal pozornosť viacerých žien.

Tím vedcov z Helsinskej univerzity sa zameral na skúmanie vzťahu medzi plodnosťou a zvýšenou prítomnosťou baktérií v slinách žien. Výsledok výskumu je fascinujúci a mala by o ňom vedieť každá žena!

Celého výskumu sa zúčastnilo dokopy 256 žien z oblasti Kaukaz, ktoré boli vo veku 19-42 rokov. Žiadna z nich nebrala hormonálnu antikoncepciu a všetky túžili otehotnieť. Výskum prebiehal počas 12 mesiacov, počas ktorých vedci pravidelne odoberali vzorky z ústnej dutiny žien. Vďaka zloženiu týchto vzoriek vedeli prehlásiť, aká je ústna hygiena daných žien. Zaujímavosťou je, že kľúčová bola práve prítomnosť baktérie Porphyromonas gingivalis, ktorá je zodpovedná za zubné ochorenia a zápaly, a ktorá priamo súvisí s kvalitou ústnej hygieny.

Výsledok je fascinujúci. Podľa výskumu totiž otehotneli ženy, ktoré mali v slinách menej baktérií, zatiaľ, čo tie, ktoré ich mali veľa, neotehotneli.

“Náš výskum sa nesnažil odpovedať na otázku, prečo niektoré ženy nemôžu otehotnieť, snažil sa poukázať, že ústne baktérie môžu spôsobiť i trvalý efekt, a to i v menšom množstve,” uvádza Sussana Pajuová z Helsinskej univerzity. Sama dodáva, že tento výskum bude treba ešte viac rozviesť.

Prečítajte si tiež:
Mala Jennifer Aniston s Bradom Pittom dieťa? Kam zmizlo?

Zdieľajte, nech každá žena vie o vplyve ústnej hygieny na tehotenstvo!

Foto: Free Stock Photos.Biz
Zdroj: www.reflex.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií