Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čkanie, kýchanie či husia koža. Tieto divné veci sú v skutočnosti obranné mechanizmy tela. Čítajte pred čím nás chránia!

Určite nejeden z nás zažil kýchanie či husiu kožu, no len málokto si zrejme pri týchto činnostiach uvedomil, že ide o obranné mechanizmy. Pred čím nás chcú chrániť a čo na nich vplýva, si môžete prečítať práve teraz.

Husia koža

husia-koza

Pokračovanie pod reklamou

Husia koža sa môže na pokožke objaviť práve vtedy, keď počúvame dobrú hudbu alebo keď sa pozeráme na napínavý film. Ide o funkciu, ktorej cieľom je znížiť únik množstva tepla cez kožu, vďaka čomu sa rýchlejšie zahrejeme na studených miestach.

Kýchanie

kychanie

Vedci sa domnievajú, že kýchame práve vtedy, keď máme nosové dutiny plné mikróbov, alergénov, prachu či iných dráždivých častíc. Jedným zo spôsobom, ako sa ich dokážeme zbaviť, je dostať ich von prostredníctvom kýchnutia.

Trhanie

myoclonicke-krce

Ak sa vám už stalo niekedy, že počas spánku s vami trhlo, tak vedzte, že to nie je nič hrozné. Je to akýsi šok, ktorý vás preberie, pretože mozog vyšle signál, aby vás zachránil. Áno dobre čítate, zachránil, pretože v noci sa vám zníži frekvencia dýchania, spomalí sa pulz a svaly ostanú uvoľnené. To všetko dáva mozgu impulz, že ide o príznaky blížiacej sa smrti, a tak vám mozog preistotu udelí šok.

Pokračovanie pod reklamou

Slzy

slzy

Naše slzy slúžia ako zvlhčovač pre povrch oka a vďaka ním vieme vymývať cudzie predmety v oku. Okrem toho však majú “emocionálnu obranu”, pretože plač odvedie našu pozornosť, a tak je bolesť, ktorú práve zažívame, nižšia, pretože na ňu nemyslíme.

Čkanie

stikutanie

Aj keď sa vraví, že sa nám čká kvôli tomu, že na nás niekto myslí, nie je to tak. Dôvodom čkania je poväčšine náš nerv, ktorý je spojení s bránicou a žalúdkom. Ihneď potom, ako začneme jesť rýchlo a budeme jesť veľké kúsky jedla, sa začne kolobeh s čkaním.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane.

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií