Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Členovia Súdnej rady boli odvolaní aj napriek kritike organizácie Združenie sudcov Slovenska

Rezort spravodlivosti tvrdí, že členov súdnej rady vláda odvolala z dôvodu absencie dôvery.

8.11.2023 (SITA.sk) – Odvolanie členov Súdnej rady SR Evy Mišíkovej, Kataríny Javorčíkovej a Ľudovíta Bradáča prebehlo v súlade s pravidlami zavedenými predchádzajúcou vládou. Platné pravidlá boli schválené v decembri 2020, aj napriek kritike niektorých politikov a organizácie Združenie sudcov Slovenska.

Absencia dôvery

Ako ďalej uviedlo ministerstvo spravodlivosti, platná ústavná úprava si nevyžaduje, aby boli členovia súdnej rady pred odvolaním vypočutí a taktiež im nemusia byť oznámené dôvody odvolania.

Vláda Slovenskej republiky rozhodla plne v súlade s ústavou, ako aj judikatúrou Ústavného súdu SR,“ uviedlo ministerstvo.

Rezort spravodlivosti tvrdí, že členov súdnej rady vláda odvolala z dôvodu absencie dôvery.

„Odvolaní členovia súdnej rady sa žiadnym spôsobom nezasadili o zmenu právnej úpravy a ani ju nekritizovali. Je preto paradoxné, že táto kritika bývalých členov súdnej rady prichádza až po ich odvolaní,“ uviedlo ministerstvo spravodlivosti.

Podanie sťažnosti

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) uplatnila právnu úpravu v Ústave SR z roku 2020, ktorú poslanci strany Smer-SD vrátane súčasného ministra spravodlivosti Roberta Suska (Smer-SD) označili za neústavnú.

Ide o úpravu, podľa ktorej možno členov súdnej rady kedykoľvek odvolať. Bývalí členovia Súdnej rady SR o tom informovali s tým, že možnosť kedykoľvek odvolať členov súdnej rady nemožno zamieňať s možnosťou odvolať ich svojvoľne, bez konkrétnych dôvodov.

„Keďže vláda nás odvolala svojvoľne, rozhodli sme sa domáhať svojich práv podaním sťažnosti na Ústavnom súde SR,“ vyhlásili bývalí členovia súdnej rady Ľudovít Bradáč a Katarína Javorčíková.

Ako bývalí členovia Súdnej rady SR spresnili, zo strany viacerých politikov zo Smeru-SD, niektorých členiek súdnej rady, Združenia sudcov Slovenska a právnika Tomáša Ľalíka boli kritizovaní za nečinnosť voči danej právnej úprave.

Viac k témam: členovia Súdnej rady, Minister spravodlivosti SR, Odvolanie, Právna úprava, Súdna rada, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Členovia Súdnej rady boli odvolaní aj napriek kritike organizácie Združenie sudcov Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií