fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výskum, ktorý rodičov nepoteší: Čo hrozí predčasne narodeným deťom počas života?

Máte tip? napíšte nám mailom

Pri rozsiahlej štúdii sa zistili informácie, na ktoré sa dodnes nikto nepýtal. Týkali sa výskumu predčasne narodených detí a ich schopnosťou udržiavať citové väzby. Čo hrozí v živote tým, ktorí sa na svet vypýtali skôr?

Zdravotné následky veľmi skorého pôrodu sú dobre známe, ale účinkom na osobnosť človiečika sa venuje menšia pozornosť. Už sa vie, že ľudia narodení skôr ako v 37 týždni sú viac plachí a stiahnutí, aj keď nemôžeme hovoriť o globálne platnom fakte.

Tak či onak, stačilo to na vyvolanie zvedavosti u doktorky Mariny Mendonça, ktorá preskúmala, ako predčasné narodenie ľudí ovplyvňuje ich romantický život. Čo hrozí predčasne narodeným deťom? O výskume informoval portál iflscience.com.

čo hrozí predčasne narodeným deťom
Tým, ktorí na svet prišli skôr, hrozí emočná negramotnosť. Zdroj: pixabay.com

Menej vzťahov, sexu i detí

V oficiálnej správe Mendonça uvádza, že osoby narodené viac ako tri týždne pred termínom majú o 28 % menšiu pravdepodobnosť, že si vybudujú romantický vzťah. O 22 % je menej pravdepodobné, že budú mať deti. A ešte menej pravdepodobnejšie je, že skúsenosti s prvým sexuálnym zážitkom nadobudli vo svojich skorých 20 rokoch.

Prečítajte si tiež:
V Singapure pribudne ďalšia skvelá inovácia. Známa trať sa v noci rozsvieti vďaka tejto vychytávke

Čím kratšie je tehotenstvo, tým väčší účinok akejsi emočnej negramotnosti pociťuje dieťa ako dospelý človek. Výsledky sú založené na úctyhodnej vzorke 4,4 milióna dospelých z 12-tich krajín, takže len ťažko sa dá argumentačne napadnúť neprimeraná veľkosť vzorky.

Možno sa na prvý pohľad zdajú byť hlavným dôvodom zdravotné postihnutia, ktorými predčasne narodení ľudia často trpia. Mendonça však vo vyhlásení zdôraznila, že fyzické obmedzenia nie sú primárnym faktorom. „Zistenie, že predčasne narodení dospelí majú menšiu pravdepodobnosť v nájdení si partnera, či porodiť vlastné potomstvo, sa nepotvrdilo vyššou mierou ich postihnutia.”

Potrebujeme búrlivých tínedžerov?

Mendonça a spoluautori majú jednotný názor. Podľa nich by si rodičia a vychovávatelia mali byť vedomí toho, že predčasne narodené deti sú väčšinou plaché a mali by im poskytnúť podporu na prekonanie tohto problému v citlivom období detstva a dospievania.

Osobnú pozornosť by si mali zaslúžiť predčasne narodení tínedžeri, ktorí sú menej náchylní k riskovaniu, či vyhľadávaní zábaviek. Doktori sú toho názoru, že by ich v tom dospelí mali viac podporovať, pretože “vybúriť” sa za mlada má svoje pozitíva. Aj keď si to rodičia môžu ťažšie pripúšťať.

Prečítajte si tiež:
Erika Judínyová (49) porodila. Dieťaťu dala takéto nádherné meno
Vybúriť sa v tínedžerskom veku vôbec nemusí byť na škodu. Zdroj: pexels.com

Čo myslíte, platí takáto analýza aj na vás?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií