fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo je 6G? Technológia 5G pri nej môže vyzerať ako amatér

Máte tip? napíšte nám mailom

6G už generuje titulky vo svete technológie, ale čo to v skutočnosti je? Kedy ho budeme môcť získať, keď 5G ešte len prichádza?

Môžete si kúpiť 5G smartfón a užiť si všetky výhody tohto dátového pripojenia. Technológia sa však nezastavuje a hovorí už o ďalšom kroku vo svete mobilnej konektivity – 6G. O novinke existuje stále viac informácií a veľa z nich je založených na niekoľkých správach a štúdiách. Aký je momentálne stav tejto technológie? Je 6G skutočné?

Áno aj nie. Áno, 6G (alebo čokoľvek, čo sa za týmto menom skrýva) nakoniec nahradí 5G, ale v súčasnosti je to zatiaľ nefunkčná technológia v počiatočnej fáze výskumu. Mobilné telekomunikačné schopnosti sa príliš koncentrujú na 5G, aby sa zaoberali už ďalším stupňom -akýmkoľvek významným spôsobom v dohľadnej budúcnosti.

„Je príliš skoro hovoriť o 6G.“

To sú slová hlavného technológa spoločnosti Ericsson, Erika Ekuddena, z výstavy MWC 2019 v Šanghaji. Teda hovorí znova, že dnešok je celý o 5G. V rozhovore však dodal, že nikdy nie je príliš skoro začať skúmať ďalší vývoj v priemysle.

Prečítajte si tiež:
Roboti nám môžu pomôcť predísť budúcej pandémii: Zastúpia ľudí?

6G okolo roku 2030?

Keďže vývoj je zatiaľ v plienkach, kedy 6G príde? Ekudden spomína horizont približne desiatich rokov, čo potvrdzujú aj predpovede Huawei zakladateľa Rena Zhengfeia. Vlastný výskum japonskej spoločnosti NTT Docomo o 6G z januára 2020 uvádza, že technológia mobilných pripojení sa vyvíja v relatívne stabilnom intervale. 3G prichádzalo na prelome tisícročí, 4G okolo roku 2010 a 5G dnes. Preto je rozumné očakávať 6G v roku 2030.

Časť expertov začala premýšľať o potenciálnej rýchlosti. Jedným z najčastejšie citovaných je Mahyar Shirvanimoghaddam z University of Sydney, ktorý tvrdí, že technológia 6G by mohla dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť 8 000 GB/sek alebo 1 TB/sek. S takouto rýchlosťou zabudnite na sťahovanie filmu za pár sekúnd. V sekunde sa k vám dostane 142 hodín filmu.

Pri 5G sa očakávajú novinky od autonómnych automobilov, cez bezpilotné lietadlá až po inteligentné mestá. Pri 6G sa hovorí o sci-fi aplikáciách ako integrácia ľudského mozgu do počítačov, vylepšené systémy ovládania dotykom, podpora ľudského myslenia a činnosti v reálnom čase, čo už zachádza do otázok bioetiky.

Prečítajte si tiež:
Budúcnosť v šialených obrazoch: TAKTO si ju pred 100 rokmi predstavovali umelci

Novinka a s ňou súvisiace plány sa najčastejšie skloňujú v Japonsku. V novembri 2019 oznámila vytvorenie výskumného tímu Čína. Vo Fínsku je základný program podporovaný spoločnosťou Nokia, podnikateľskými subjektmi a akademikmi. Výskumné centrá otvorila tiež kooperácia Samsungu a LG v Južnej Kórei a Huawei v Kanade. Pozadu nesmel zostať ani americký prezident Donald Trump, ktorý vo februári 2019 tweetoval, že chce „5G a 6G v Spojených štátoch čo najskôr.“

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/slnko-a-najdetailnejsia-fotka-jeho-povrchu-v-historii/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií