Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo je 6G? Technológia 5G pri nej môže vyzerať ako amatér

6G už generuje titulky vo svete technológie, ale čo to v skutočnosti je? Kedy ho budeme môcť získať, keď 5G ešte len prichádza?

Pokračovanie pod reklamou

Môžete si kúpiť 5G smartfón a užiť si všetky výhody tohto dátového pripojenia. Technológia sa však nezastavuje a hovorí už o ďalšom kroku vo svete mobilnej konektivity – 6G. O novinke existuje stále viac informácií a veľa z nich je založených na niekoľkých správach a štúdiách. Aký je momentálne stav tejto technológie? Je 6G skutočné?

Áno aj nie. Áno, 6G (alebo čokoľvek, čo sa za týmto menom skrýva) nakoniec nahradí 5G, ale v súčasnosti je to zatiaľ nefunkčná technológia v počiatočnej fáze výskumu. Mobilné telekomunikačné schopnosti sa príliš koncentrujú na 5G, aby sa zaoberali už ďalším stupňom -akýmkoľvek významným spôsobom v dohľadnej budúcnosti.

„Je príliš skoro hovoriť o 6G.“

To sú slová hlavného technológa spoločnosti Ericsson, Erika Ekuddena, z výstavy MWC 2019 v Šanghaji. Teda hovorí znova, že dnešok je celý o 5G. V rozhovore však dodal, že nikdy nie je príliš skoro začať skúmať ďalší vývoj v priemysle.

6G okolo roku 2030?

Keďže vývoj je zatiaľ v plienkach, kedy 6G príde? Ekudden spomína horizont približne desiatich rokov, čo potvrdzujú aj predpovede Huawei zakladateľa Rena Zhengfeia. Vlastný výskum japonskej spoločnosti NTT Docomo o 6G z januára 2020 uvádza, že technológia mobilných pripojení sa vyvíja v relatívne stabilnom intervale. 3G prichádzalo na prelome tisícročí, 4G okolo roku 2010 a 5G dnes. Preto je rozumné očakávať 6G v roku 2030.

Pokračovanie pod reklamou

Časť expertov začala premýšľať o potenciálnej rýchlosti. Jedným z najčastejšie citovaných je Mahyar Shirvanimoghaddam z University of Sydney, ktorý tvrdí, že technológia 6G by mohla dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť 8 000 GB/sek alebo 1 TB/sek. S takouto rýchlosťou zabudnite na sťahovanie filmu za pár sekúnd. V sekunde sa k vám dostane 142 hodín filmu.

Pri 5G sa očakávajú novinky od autonómnych automobilov, cez bezpilotné lietadlá až po inteligentné mestá. Pri 6G sa hovorí o sci-fi aplikáciách ako integrácia ľudského mozgu do počítačov, vylepšené systémy ovládania dotykom, podpora ľudského myslenia a činnosti v reálnom čase, čo už zachádza do otázok bioetiky.

Novinka a s ňou súvisiace plány sa najčastejšie skloňujú v Japonsku. V novembri 2019 oznámila vytvorenie výskumného tímu Čína. Vo Fínsku je základný program podporovaný spoločnosťou Nokia, podnikateľskými subjektmi a akademikmi. Výskumné centrá otvorila tiež kooperácia Samsungu a LG v Južnej Kórei a Huawei v Kanade. Pozadu nesmel zostať ani americký prezident Donald Trump, ktorý vo februári 2019 tweetoval, že chce „5G a 6G v Spojených štátoch čo najskôr.“

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/slnko-a-najdetailnejsia-fotka-jeho-povrchu-v-historii/

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií