fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozmýšľali ste už nad tým, čo sa stane s telom fajčiara, keď prestane fajčiť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Experti už niekoľkokrát preukázali, že fajčenie má negatívny vplyv na naše celé telo. Pre veľa ľudí je odvykanie od fajčenia ťažká psychologická výzva alebo jednoducho nevedia nájsť motiváciu na zmenu vo svojom živote. Vieme, že zdravý životný štýl je veľmi dôležitý, a preto sa pozrieme na niektoré informácie o tom, čo sa stane s ľudským telom, keď  človek prestane fajčiť.

Odborníci z centra pre Kontrolu Chorôb a Prevenciu (CDC) vyrobili údaje ukazujúce zmeny, ktoré nastanú, keď má človek nezdravé návyky. Neuveriteľné, len 20 minút po dofajčení poslednej cigarety, začína  rád pozitívnych zmien, ktorý bude trvať roky.

smoke

po 20 minútach

Fungovanie nášho srdca sa vráti do normálu. Naše kapiláry a sieť ciev sú obnovované k zdraviu. Zlepšuje sa prietok krvi a zvyšuje sa citlivosť našich nôh a prstov.

po 12 hodinách

Hladina oxidu uhoľnatého v krvi klesá, zatiaľ čo sa hladina kyslíka zvyšuje. Zloženie krvi sa vráti do normálu.

od 2 týždňov do 3 mesiacov

Riziko srdcového infarktu je znížené. Príznaky závislosti od tabaku zmiznú. Zlepšuje sa prekrvenie periférnych ciev. Pľúcne tkanivo sa obnoví a funkcia pľúc sa výrazne zlepší.

Prečítajte si tiež:
Z NULY HRDINOM: Títo slávni ľudia začali od ničoho, teraz ich pozná celý svet

od 1 do 9 mesiacov

Kašeľ a chrčanie spôsobené fajčením zmizne, aj keď nie hneď, pretože pľúca potrebujú nejaký čas na zbavenie sa škodlivých látok, ktoré sa v nich nahromadili.

po roku

Potreba tabaku zmizne. Pokožka získa zdravú farbu a väčšiu flexibilitu. Riziko ischemickej choroby srdca (nedostatočné prekrvenie srdcového svalu) klesne o 50%.

po 5 rokoch

Krvný obeh je úplne obnovený do normálu. Riziko cievnej mozgovej príhody je znížené  na rovnakú úroveň ako nefajčiari. Nervový a imunitný systém fungujú niekoľkokrát lepšie.

po 10 rokoch

Riziko vzniku rakoviny pľúc je teraz dvakrát menšie ako u fajčiarov. Riziko vzniku  rakoviny úst, hrdla, pažeráka, obličiek a pankreasu je znížené.

po 15 rokoch

Riziko vzniku ischemickej choroby srdca a šance na rozvoj rakoviny sú teraz presne také isté ako u nefajčiarov.

Foto: www.flickr.com
Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií