fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Strašiak menom pracovný pohovor: Čo si obliecť a čo nie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Prvý dojem je veľmi dôležitý, zvlášť pri pracovnom pohovore. Ak vás niečo podobné čaká počas nasledujúcich dní a vy už teraz prehrabávate šatník a hovoríte si, že nemáte nič na seba, upokojte sa. Poradíme vám, čo si obliecť a nič tým nepokaziť. Určite nemusíte nič kupovať, všetko máte v skrini. 

Každý, i ten, ktorý tvrdí, že o nič nejde, sa stresu nevyhne. Je to pochopiteľné: nové prostredie, noví ľudia, nová pracovná pozícia. Ešte predtým, ako sa dozviete deň a čas pracovného pohovoru, väčšinu z nás ovládne panika, strach a nervozita – nejeme, nespíme a už chceme mať po tom.

Skôr, než sa pustíme do samotného ladenia outfitov, myslite na to, že oblečenie by malo byť čisté, elegantné, vyžehlené a zladené, hlavne by ste sa mali obliecť primerane k pozícií, o ktorú sa uchádzate. 

https://www.instagram.com/p/B0pxF52H__H/

Dôležité je, aby ste sa vo zvolenom oblečení cítili pohodlne a vyjadrovalo i vašu osobnosť. Obtiahnutá sukňa a lodičky nie sú nič pre vás? Nevadí, máme na výber aj klasické čierne nohavice, ktoré vás navyše i opticky zúžia, zvlášť, ak máte tie obtiahnuté s vysokým pásom. Namiesto lodičiek si obujte pánske mokasíny, na vrch zvoľte sako v ľubovoľnej dĺžke a previažte ho napríklad úzkym opaskom. Nielenže budete vyzerať elegantne, ale zároveň i trendovo. 

https://www.instagram.com/p/B1zI3MSIA5F/

Páni toho nemajú na výber až tak veľa ako ženy, no aj tu sa dá vsadiť na starú dobrú klasiku – čiernym sakom a nohavicami v rovnakej farbe, bielou košeľou a kravatou alebo motýlikom nič nepokazíte. Ak je teplo, sako môžete pokojne vynechať a nahradiť ho vestou. Dnes to už nie je také striktné ako kedysi. Avšak myslíme, že tú chvíľku sa dá vydržať aj v celom komplete. 

Náš tip: Ak chcete použiť parfum, siahnite radšej po neutrálnych, slabších vôňach – príliš silné, korenisté vône by neurobili dobre ani vám, ani človeku sediacemu oproti. Hrozí bolesť hlavy alebo pocit na zvracanie. 

To by sme mali, teraz sa už môžeme smelo pustiť do oblečenia v závislosti od danej pracovnej pozície.

Dress code Smart casual

Pozície: špecialisti v spoločnostiach, zákaznícka podpora, novinári, pracovníci v reklamných, PR a digitálnych agentúrach, kreatívne povolania

Čo si obliecť – ženy: šaty, sukne, blúzky, tričká, tuniky, tmavé nohavice, vkusné vzory (safari potlač sa neodporúča, v tomto prípade by pôsobila vyzývavo a vulgárne – nechystáte sa predsa na kávu s kamarátkou) a farby. Nie sú stanovené prísne pravidlá. Oblečenie by malo byť v prvom rade slušné. Šperky môžu byť výraznejšie.

Čo si obuť – ženy: lodičky, balerínky, mokasíny (nie tenisky ani botasky).

Pri kreatívnejších povolaniach sa môžete obliecť aj osobitejšie (napríklad čierne sako a pod ním tričko s potlačou, ktorá vás charakterizuje alebo vypovedá o tom, akú máte momentálne náladu – zamestnávateľ sa môže pýtať, prečo ste zvolili práve takýto outfit, preto buďte pripravení – čím kreatívnejšie vysvetlenie, tým lepšie si vás zapamätá; sami dobre viete, že ak sa pri rozhovore s niekým cítite dobre a občas sa aj úprimne zasmejete, zapamätáte si ho oveľa lepšie ako niekoho, kto po celý čas iba ticho sedel a pozeral do steny). 

Čo si obliecť – muži: športové saká, košele s dlhým aj krátkym rukávom, vzorované, farebnejšie, polo tričká, nohavice tmavej alebo svetlej farby.

https://www.instagram.com/p/BzVsmQMiW3k/

Dress code Business casual

Pozície: pozície špecialistov vo verejných a finančných inštitúciách a korporáciách, úradnícke pozície, shared services spoločnosti, asistentky, oblasti ako obchod či školstvo

Čo si obliecť – ženy: kostým, puzdrové šaty, blúzka, sukňa, košeľa, sako, sveter, trenčkot, uzavreté lodičky, vkusné doplnky. Prevláda čierna a biela, doplnené o pastelové, tlmené farby, decentné vzory (prúžky, kvety, karo).

https://www.instagram.com/p/BzL4gdAHk2E/

Čo si obliecť – muži: sako, košeľa s dlhým alebo krátkym rukávom, kravata nemusí byť, sveter, uzavreté topánky. Vyberajte si tmavé, svetlé alebo tlmené farby.

Čo si obuť – muži: Uprednostníte matný vzhľad topánok pred lesklým – ten sa hodí skôr na menej formálnej príležitosti (oslava, návšteva kina…).

Ak je váš dress code Business formal

Pozície: riaditeľ, vedúce pozície v spoločnostiach, manažérske pozície vo finančných či verejných inštitúciách

Čo si obliecť – ženy: kostým, puzdrové šaty, uzavreté lodičky, vkusné doplnky. Preferujú sa tmavé, tlmené alebo pastelové farby. Bielou a čiernou nikdy nič nepokazíte. 

https://www.instagram.com/p/B08VjOKn0kV/

Čo si obliecť – muži: sako, nohavice, košeľa, kravata, uzavreté topánky. Tmavé a tlmené farby.

Ako by mohol vyzerať pracovný pohovor v známych firmách? Vtipné ilustrácie ti to ukážu!

Zdroj: profesia.sk, grafton.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií