fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo spôsobilo otrasy na dánskom ostrove Bornholm? Podľa vedcov to boli akustické vlny, ale ich zdroj je záhadou

Obyvatelia Bornholmu, kde žije asi 40-tisíc ľudí, ktorí nahlásili otrasy, hovorili o hlbokom dunení, chvení a rachote, ako aj meniacom sa tlaku v ušiach.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.5.2023 (SITA.sk) – Séria menších otrasov zaznamenaných v sobotu na dánskom ostrove Bornholm v Baltskom mori zmiatla tamojších vedcov, ktorí teraz tvrdia, že ich spôsobili „akustické tlakové vlny pochádzajúce z neznámeho zdroja“.

Najprv sa predpokladalo, že otrasy spôsobili zemetrasenia. Potom seizmológovia teoretizovali, že pochádzajú z kontrolovaných výbuchov v Poľsku, ktoré nastali viac ako 140 kilometrov južne od Bornholmu.

Udalosť v atmosfére

Geologická služba Dánska a Grónska (GEUS) v pondelok uviedla, že otrasy „nie sú spôsobené zemetraseniami, ale tlakovými vlnami z udalosti v atmosfére“. Pochádzali však z „neznámeho zdroja“.

„Seizmológovia môžu oznámiť, že je nepravdepodobné, že otrasy pochádzajú z riadeného výbuchu v Poľsku, ktorý sa uskutočnil krátko pred prvými správami o otrasoch na Bornholme,“ uviedol vo vyhlásení GEUS, ktorý nameral seizmické otrasy s magnitúdom 2,3.

Zmeny tlaku v ušiach

Obyvatelia Bornholmu, kde žije asi 40-tisíc ľudí, ktorí nahlásili otrasy, hovorili o hlbokom dunení, chvení a rachote, ako aj meniacom sa tlaku v ušiach.

Poľské úrady uviedli, že počas cvičenia Anakonda23 v severopoľskom meste Ustka bola intenzívna aktivita, ktorá zahŕňala prúdové stíhačky a ostrú streľbu delostreleckou muníciou.

Prečítajte si tiež:
Rusko zas zaútočilo na Kyjev, zásah civilných budov si vyžiadal najmenej jednu obeť

Viac k témam: otrasy
Zdroj: SITA.sk – Čo spôsobilo otrasy na dánskom ostrove Bornholm? Podľa vedcov to boli akustické vlny, ale ich zdroj je záhadou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií