Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo tvrdí ruská armáda a ako ruské médiá informujú o invázii?

Ruská armáda vydala vyhlásenie s rôznymi tvrdeniami o povahe invázie a jej odôvodneniach. Opakuje tvrdenie, že jej útok na Ukrajinu bol spustený na ochranu separatistických oblastí Donbasu podporovaných Ruskom, na ktoré podľa Ruska útočila ukrajinská armáda.

Odborníci tvrdia, že je to takmer určite nepravda a západné vlády už týždne varujú, že Rusko si vytvorí zámienku na ospravedlnenie invázie. Rusko tiež tvrdí, že jeho útoky sú „vysoko presné“ a zameriavajú sa len na vojenskú infraštruktúru. Vidíme správy, že pri raketovom útoku zahynulo viac ako 30 ukrajinských civilistov vrátane najmenej osemnástich ľudí neďaleko prístavu Odesa. Ruská armáda tiež hovorí, že ukrajinské ozbrojené sily hromadne utekajú a opúšťajú svoje zbrane a pozície. Ukrajina naopak tvrdí, že zabila asi 50 ruských „okupantov“ a zostrelila ruské lietadlá – hoci to nemožno overiť. Vláda tiež ponúkla zbrane každému, kto ich chce.

 

Ako ruské médiá informujú o invázii

Väčšina médií v Rusku je kontrolovaná štátom – čo do istej miery vysvetľuje, prečo tamojšie televízne kanály prezentujú inváziu ako akt sebaobrany zameraný výlučne na odstránenie ukrajinskej armády.

Mnohé kanály citovali vyhlásenie ministerstva obrany zdôrazňujúce, že proti ukrajinským vojenským miestam boli použité „vysoko presné zbrane“ bez ohrozenia civilistov.

Oficiálna štátna televízia Rossija 1 začala spravodajstvo slovami: „Rusko dnes začalo špeciálnu vojenskú operáciu zameranú na ochranu ľudí, ktorí boli posledných osem rokov vystavení zneužívaniu a genocíde zo strany režimu v Kyjeve.“

 

Medzitým niekoľko spravodajských bulletinov obsahovalo rozhovory vox-pop v regiónoch ovládaných povstalcami na východnej Ukrajine so zjavne veselými miestnymi obyvateľmi.

Oficiálny štátny spravodajský kanál Rossija 24 ukázal, že dvaja ľudia v Donecku hovorili s reportérom.

„Je to úžasné. Neexistujú žiadne iné slová, ktoré by to opísali,“ povedal jeden muž.

„Som naozaj šťastná. Čakali sme na to osem rokov,“ povedala pre kanál žena.

 

Litva tiež vyhlásila výnimočný stav

Podľa tlačovej agentúry Reuters vyhlásil litovský prezident výnimočný stav.

Gitanas Nausėda hovorí, že plánuje poslať armádu brániť svoje hranice v reakcii na „možné nepokoje a provokácie spôsobené veľkými vojenskými silami zhromaždenými v Rusku a Bielorusku“.

Kaja Kallas, premiérka Estónska, ktoré susedí s Ruskom, medzitým pre BBC News povedala, že „pomôžeme Ukrajine všetkými možnými prostriedkami“ vrátane politickej podpory a zaslaním zbraní.

Kallas hovorí, že „na úrovni EÚ a NATO musíme urobiť všetko pre to, aby sa táto agresia nerozšírila.“

Estóncom odporučila, aby zostali pokojní, a tvrdí, že na estónskych hraniciach momentálne nič nehrozí.

 

Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií