Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo vedie mladých ľudí k tomu, aby sa stali teroristami?! Majú na to minimálne 10 dôvodov.

Terorizmus sa za posledné roky rozšíril a čoraz viac zasahuje životy ľudí po celom svete. Zamýšľal si sa však nad tým, čo ovplyvňuje mladých ľudí k tomu, aby sa k teroristickej organizácii pridali? Samozrejme, dôvodov na vstup do takejto organizácie môže byť veľa, no my ti prinášame tie, ktoré sú považované za najčastejšie.

10. Sú zmätení

K prijímaniu informácií z teroristických organizácií sú náchylnejší najmä mladí ľudia, ktorí v detstve zažili nejaký traumatizujúci zážitok či niečo iné, čím utrpelo ich sebavedomie. Mnoho mladých má nespočetné množstvo otázok, na ktoré nevedia nájsť odpovede, najviac ich však trápi otázka „Kto vlastne som?“ Považujú sa za nepotrebných a menejcenných, a práve takýto ľudia sú teroristami vyhľadávanou skupinou.

 

9. Pocit spolupatričnosti

Dzhokhar Tsarnaev – jeden z dvojice útočníkov počas Bostonského maratónu v roku 2013

Ak niekto žije v blahobyte a má všetko, na čo si len spomenie, častokrát nemá zmysel života. Zlom nastáva pri odchode na vysokú školu, no tam sa mnohokrát cíti, akoby tam nepatril. Psychologický výskum ukázal, že teroristické organizácie sú atraktívne a vyhľadávané zraniteľnou časťou spoločnosti, do ktorej takýto mladí ľudia spadajú. V teroristických organizáciach objavujú pocit spolupatričnosti a chcú čím ďalej, tým viac nasledovať svojich bratov vo viere. Človek, ktorý nemal zmysel života, ho objaví v teroristickej organizácii, a tak sa mení z pasívneho pozorovateľa a podporovateľa na aktívneho útočníka.

 

8. Pomsta

Burhan Muzaffar Wani – terorista bojujúci za slobodu

Zo všetkých strán sa na nás sypú informácie o Sýrii, Líbyi, Iraku, ISIS a o boji proti terorizmu. Teroristické organizácie, ktoré robia nábory nových členov, to využívajú ako impulz. Keďže ide o boj proti islamu, vštepujú nováčikom ideu, že to oni sú tí, ktorí sú utláčaní a taktiež im vštepujú nenávisť voči západu.

 

7. Napätie a adrenalín

3

Podľa štúdie, sa z 2032 mladých teroristov pripojilo k organizácii len tak z nudy až 101 členov. Občas sa môže mládež odcudziť od okolia, a preto sa obracia k technológiám a videohrám, ktoré majú vojnovú a bojovú tématiku. Práve toto médium je silným prostriedkom teroristov. Ak sa mladí, ktorí hrajú takéto hry, pripoja k teroristickej organizácii s cieľom zabíjať a ničiť, väčšinou sú presvedčení o tom, že ich odhodlanie je spravodlivé a správne.

Najmä v pásme Gazy sa konajú nábory na nových príslušníkov bežne a často sa tam na útoky využívajú práve ľudia, ktorí nevedia, čo zo svojím životom.

 

6. Sympatie

Je pozoruhodné, aký dosah a prezentáciu majú na webe teroristické organizácie s cieľom nalákať mladých ľudí. O tom, aký majú vplyv svedčí i príbeh džihádistky Jane, ktorá sa pokúsila o samovraždu, no pri surfovaní na internete natrafila na stránku teroristov. Po istom čase konvertovala na islam a stala sa aktívnou teroristkou Al-Káidy. Dokonca v roku 2009 chcela letieť do Švédska, aby zabila karikaturistu, ktorý zosmiešnil jedného islamského proroka, no tento útok sa jej nepodaril, pretože ju chytila FBI.

Pokračovanie na ďalšej strane

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií