fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo vedie mladých ľudí k tomu, aby sa stali teroristami?! Majú na to minimálne 10 dôvodov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Terorizmus sa za posledné roky rozšíril a čoraz viac zasahuje životy ľudí po celom svete. Zamýšľal si sa však nad tým, čo ovplyvňuje mladých ľudí k tomu, aby sa k teroristickej organizácii pridali? Samozrejme, dôvodov na vstup do takejto organizácie môže byť veľa, no my ti prinášame tie, ktoré sú považované za najčastejšie.

10. Sú zmätení

K prijímaniu informácií z teroristických organizácií sú náchylnejší najmä mladí ľudia, ktorí v detstve zažili nejaký traumatizujúci zážitok či niečo iné, čím utrpelo ich sebavedomie. Mnoho mladých má nespočetné množstvo otázok, na ktoré nevedia nájsť odpovede, najviac ich však trápi otázka „Kto vlastne som?“ Považujú sa za nepotrebných a menejcenných, a práve takýto ľudia sú teroristami vyhľadávanou skupinou.

 

9. Pocit spolupatričnosti

Dzhokhar Tsarnaev – jeden z dvojice útočníkov počas Bostonského maratónu v roku 2013

Ak niekto žije v blahobyte a má všetko, na čo si len spomenie, častokrát nemá zmysel života. Zlom nastáva pri odchode na vysokú školu, no tam sa mnohokrát cíti, akoby tam nepatril. Psychologický výskum ukázal, že teroristické organizácie sú atraktívne a vyhľadávané zraniteľnou časťou spoločnosti, do ktorej takýto mladí ľudia spadajú. V teroristických organizáciach objavujú pocit spolupatričnosti a chcú čím ďalej, tým viac nasledovať svojich bratov vo viere. Človek, ktorý nemal zmysel života, ho objaví v teroristickej organizácii, a tak sa mení z pasívneho pozorovateľa a podporovateľa na aktívneho útočníka.

 

8. Pomsta

Burhan Muzaffar Wani – terorista bojujúci za slobodu

Zo všetkých strán sa na nás sypú informácie o Sýrii, Líbyi, Iraku, ISIS a o boji proti terorizmu. Teroristické organizácie, ktoré robia nábory nových členov, to využívajú ako impulz. Keďže ide o boj proti islamu, vštepujú nováčikom ideu, že to oni sú tí, ktorí sú utláčaní a taktiež im vštepujú nenávisť voči západu.

 

7. Napätie a adrenalín

3

Podľa štúdie, sa z 2032 mladých teroristov pripojilo k organizácii len tak z nudy až 101 členov. Občas sa môže mládež odcudziť od okolia, a preto sa obracia k technológiám a videohrám, ktoré majú vojnovú a bojovú tématiku. Práve toto médium je silným prostriedkom teroristov. Ak sa mladí, ktorí hrajú takéto hry, pripoja k teroristickej organizácii s cieľom zabíjať a ničiť, väčšinou sú presvedčení o tom, že ich odhodlanie je spravodlivé a správne.

Prečítajte si tiež:
Zomrela gorila Koko, ktorá ovládala znakovú reč. Známa bola na celom svete

Najmä v pásme Gazy sa konajú nábory na nových príslušníkov bežne a často sa tam na útoky využívajú práve ľudia, ktorí nevedia, čo zo svojím životom.

 

6. Sympatie

Je pozoruhodné, aký dosah a prezentáciu majú na webe teroristické organizácie s cieľom nalákať mladých ľudí. O tom, aký majú vplyv svedčí i príbeh džihádistky Jane, ktorá sa pokúsila o samovraždu, no pri surfovaní na internete natrafila na stránku teroristov. Po istom čase konvertovala na islam a stala sa aktívnou teroristkou Al-Káidy. Dokonca v roku 2009 chcela letieť do Švédska, aby zabila karikaturistu, ktorý zosmiešnil jedného islamského proroka, no tento útok sa jej nepodaril, pretože ju chytila FBI.

Pokračovanie na ďalšej strane

Terorizmus sa za posledné roky rozšíril a čoraz viac zasahuje životy ľudí po celom svete. Zamýšľal si sa však nad tým, čo ovplyvňuje mladých ľudí k tomu, aby sa k teroristickej organizácii pridali? Samozrejme, dôvodov na vstup do takejto organizácie môže byť veľa, no my ti prinášame tie, ktoré sú považované za najčastejšie.

5. Rozčarovanie

Človek, ktorého jedni považujú za bojovníka za slobodu, môžu iní považovať za teroristu a táto skutočnosť môže byť ľahko spojená s nárastom násilia vo svete. Faktorov, ktoré ovplyvňujú rozčarovanie človeka, je množstvo a medzi nimi sú napríklad náboženstvo, ideológia či rasa. Na sociálnych sieťach sa dajú vytvárať udalosti a šíriť svoje myšlienky a postoje. Tento fakt podcenil napríklad niekdajší egyptský prezident Mubarak, a tak sa nepokoje organizovali pomerne hladko.

 

4. Strach a hnev

Už sme spomínali, že teroristické organizácie sa v mladých snažia vyvolať nenávisť k západu. Pri jednotlivcoch však vyvolávajú aj pocity hnevu a strachu. Často argumentujú tým, že ich rodinám (najmä ženskej časti) hrozí únos či smrť. Človek je tak ochotný položiť život za česť, pretože v islamskej kultúre sa ženy považujú za symbol česti a dôstojnosti. Teroristi často poukazujú na to, že vojaci zo západu znásilňujú miestne ženy, čo v mužoch vyvoláva hnev a ochotu bojovať za svoj moslimský ľud. Tiež radi hovoria o tom, ako západný svet moslimom ubližuje.

Prečítajte si tiež:
Prežívate rozchod a neviete zastaviť slzy? Vedci tvrdia, že to so sebou prináša túto výhodu

 

3. Túžba po sile

Čo v človeku vyvoláva táto fotka, ale podobné fotografie či videá, pri ktorých teroristi zotnú hlavu zajatcovi? Vyvolávajú pocit veľkej moci teroristov a ich organizácií. To môže byť pre mladých ľudí veľmi príťažlivé a začnú sa o skupinu viac zaujímať. A keď sa už dostanú do prostredia, kde sa internetové pripojenie a celkovo technika či pohodlie veľmi nevyskytujú, sú frustrovaní a potrebujú to filtrovať, preto sa len tak nezastavia pred ničím.

 

2. Chudoba

Chudoba je vo východných krajinách veľmi rozšírená, no i v západnejšom svete sa nájdu chudobné štáty. ISIS, ale i ostatné teroristické organizácie často siahajú práve po tejto vrstve ľudí, pretože vedia, že ich zlákajú na výhodné platobné podmienky. Chudobní, ktorí potrebujú peniaze na jedlo či lieky pre svoje rodiny, sa tak ľahko dostanú k teroristom. Teroristické organizácie dokonca sľubujú, že ak budú pri akcii zabitý, o ich rodinu bude i tak postarané.

 

1. Spása

9

Smrť je neoddeliteľnou súčasťou života a ľudia mnohokrát rozmýšľajú o posmrtnom živote. Predstavy o živote po smrti sa v Koráne veľmi časté a sú opísané veľmi živo. Objavujú sa tam verše, ktoré zabezpečujú miesto v nebi tím, ktorí zomrú za islam. Taktiež opisuje nádhernú krajinu, v ktorej na človeka čaká nekonečný život, vlastný palác a 77 panien. Táto predstava pomotá hlavu mnohých a sú pokojne pripravení zomrieť v mene Alaha.

Zdroj: www.wonderslist.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií