Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Coca-Cola ukázala prvé zelené fľaše: Vyrobili ich z plastového odpadu v oceánoch

Nové Coca-Cola fľaše sú vyrobené z plastového odpadu, ktorý sa podarilo vyzbierať z 84 pláží v Španielsku a Portugalsku. 

A ako sa to všetko podarilo? Prvým krokom bolo zbieranie odpadu. Dobrovoľníci zbierali plastový odpad z 84 pláží v Španielsku a Portugalsku, ktorý bol kombinovaný s podobným odpadom zachyteným rybárskymi sieťami v Stredozemnom mori a následne podrobený recyklácii.

Coca-Cola recykluje

Chemický proces recyklácie umožňuje, aby sa z plastov nižšej triedy odstránili nečistoty a získala sa opäť ich kvalita, aby sa mohli použiť na opätovné balenie potravín a nápojov. Miera recyklácie plastov stúpla najmä vďaka väčšej informovanosti verejnosti o hrozbe pre svetové oceány. Väčšina odpadu aj tak skončí spaľovaním alebo vývozom a držaním na nelegálnych skládkach. 

https://www.instagram.com/p/ByvMjYPjOZN/

Zatiaľ, čo iba štvrtina plastov v počiatočnej várke 300 fliaš vyrobených spoločnosťou Coca-Cola pochádza z morských zvyškov, spoločnosť tvrdí, že chce, aby sa všetky jej výrobky predávali v obaloch vyrobených z recyklovaného alebo obnoviteľného materiálu.

Vieme, že na nápravu tohto problému musíme urobiť viac. Balenie má významnú úlohu, ale musí sa vždy zbierať, recyklovať a znovu použiť. “ povedal generálny manažér spoločnosti Tim Brett.

Spoločnosť Coca-Cola, ktorej ďalšie značky zahŕňajú Fanta a Sprite, tvrdí, že spotrebitelia budú do budúceho roka môcť vidieť fľaše vyrobené z plastu pomocou vylepšenej technológie recyklácie. 

Ochrana životného prostredia v praxi

O plastovom odpade, ktorý ohrozuje nielen svetové moria a oceány, sa dnes veľa hovorí ako o probléme, ktorý ohrozuje naše životné prostredie. Mnohé krajiny si začínajú viac a viac uvedomovať, že spotreba plastov je príliš vysoká, a tak začínajú obmedzovať ich výrobu. Podobné kroky už prichádzajú aj na Slovensko. Jednorazové plasty v podobe plastových slamiek, tyčiniek do uší alebo aj paličky z balónov by mali byť zakázané do roku 2021.   

https://www.instagram.com/p/B3uagwIH-Qv/

Na pultoch by sa už nemali objaviť ani jednorazové poháre, taniere či príbor. Mnoho ľudí sa snaží aj dnes pomáhať v boji za ochranu životného prostredia. Namiesto odličovacích tampónov si ženy kupujú tampóny z látky, ktoré môžu jednoducho vyprať. V niektorých obchodných reťazcoch dokonca kúpite aj ekologické tašky na ovocie či zeleninu, čím sa predchádza hromadnému baleniu a následnému vyhadzovaniu sáčkov či igelitiek. 

Zdroj: dailymail.co.uk 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií