fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

COVID-19 sa začal šíriť v utečeneckých táboroch

Utečenecké tábory sú ohrozené koronavírusom. Nákaza sa v nich šíri omnoho rýchlejšie ako v bežnej populácii. Môžu za to zlé hygienické podmienky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Organizácia Care4Calaise, ktorá sa stará o utečencov a  migrantov v južnom Francúzsku varuje, že utečenecké tábory sú ohrozené chorobou COVID-19. Vírus sa v táboroch šíri omnoho rýchlejšie ako v bežnej populácii, môže za to zlá hygiena a nemožnosť dodržiavať odporúčanú vzdialenosť medzi ľuďmi.

Vo francúzskom utečeneckom tábore Calais sa nachádza približne 1 000 ľudí. Počet nakazených vzrástol počas troch dní z 2 na 9.

„Aj keď sú tieto čísla zatiaľ malé, v týchto strašných podmienkach nie je možné zabrániť šíreniu,“

povedala Clare Moseley, zakladateľka Care4Cais pre britské noviny Guardian.

Minulý týždeň začali miestne autority presúvať ľudí z tábora do náhradných ubytovacích zariadení. Tempo presunu je však pomalé a ubytovacie zariadenia nemajú kapacity na to, aby ubytovali všetkých ohrozených.

Podmienky v utečeneckých táboroch sú veľmi podobné podmienkam, v ktorých žijú Rómovia v slovenských osadách. Utečenci žijú v preplnených stanoch, ohrozujú ich potkany, zlá hygiena. Ich imunita je preto oslabená a nie je isté, ako si poradia s nákazou koronavírusu.

Grécko má problémy

Situácia nie je zlá iba vo Francúzsku. Covid-19 sa šíri aj v utečeneckých táboroch v Grécku. Zatiaľ sú uzatvorené dva utečenecké tábory. Nákazu v tábore Ritsona neďaleko Atén objavili lekári potom, ako žena z tábora porodila dieťa v miestnej nemocnici. Lekári jej urobili test na koronavírus, ten bol pozitívny. Následne začali úrady testovať ďalších ľudí z tábora, okamžite našli ďalších 23 nakazených ľudí. Žiaden z testovaných nemal príznaky koronavírusu. Tábor Ritsona je momentálne v karanténe, žije v ňom 2 700 ľudí.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudlo rekordných 818 infikovaných novým koronavírusom. Sú z týchto okresov

Grécke autority uzatvorili aj ďalší tábor. Tábor Malakasa leží severne od Atén. Žije v ňom aj 53-ročný Afgánec, u ktorého lekári objavili koronavírus. Muž je momentálne v nemocnici a lekári testujú ďalších ľudí, s ktorými prišiel do styku. V gréckych utečeneckých táboroch sa dokopy nachádza viac než 110 000 ľudí. Tábory sú preplnené a podmienky v nich sú veľmi zlé. Ochrancovia ľudských práv vyzývajú autority, aby týmto ľuďom podali pomocnú ruku.

V Grécku je momentálne oficiálne 1 884 ľudí nakazených koronavírusom, 83 ľudí zahynulo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Guardian Euractiv DW

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií