fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cyklón Harold už dosiahol 5. kategóriu, zdevastoval Fidži a Vanuatu

Cyklón Harold, intenzívny tropický systém, zasiahol množstvo ostrovov v Oceánii. Predpokladalo sa, že dosiahne silu 4. kategórie, ale zosilnel ešte oveľa viac.

Máte tip? napíšte nám mailom

Cyklón Harold najprv spôsobil problémy na Šalamúnových ostrovoch. Zatiaľ našli telá 5 mŕtvych z lode, ktorá prevážala obyvateľov na testovanie na koronavírus. Ďalší 22 cestujúci sú stále nezvestní.

Najviac si jeho vyčíňanie odniesli ostrovy Vanuatu a Fidži. Dnes ráno Harold opustil pobrežie ostrova Tonga, kde sa cyklón už pomaly rozpadával.

Harold sa stal druhým najničivejším cyklónom v dejinách Vanuatu. Tlak v jeho strede klesol na 912 hPa. Ničivý vietor, silné zrážky a povodne postihli jednu tretinu obyvateľov Vanuatu, čo je približne 100 000 ľudí.

V posledných hodinách však cyklón oslabuje. Jeho vnútorná očná stena sa pomaly rozpadáva a celý systém by mal do víkendu zmiznúť.

Škody po tomto cyklóne budú obrovské. Vietor dosahoval rýchlosť 240 – 270 km/h. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií