fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ďalšie podzemné mesto, ktoré čakalo na svoje objavenie

Máte tip? napíšte nám mailom

Krásna krajina Kappadokia sa nachádza v centrálnom Turecku. Ukrýva naozaj obrovskú radu starovekých podzemných miest. Poznáme ich naozaj dosť a už ste určite o niektorých počuli aj vy. Tentoraz sa objavila ale ďalšia správa, že bolo nájdené nové podzemné mesto.

Behom výstavby obytných domov v meste objavili stavbári len nedávno jedno podzemné  mesto – svojou veľkosťou sa radí k tým vôbec najväčším. Pochádza z doby byzantskej ríše, nie je ale úplne jasné, kto v ňom vlastne žil. Odborníci každopádne odhadujú, že v dobe jeho najväčšieho rozmachu v ňom žilo viac ako 20-tisíc ľudí. Aj dnes by to bolo na stredoeurópske pomery dosť veľké mesto. Novo objavené podzemné mesto asi fungovalo dokonca úplne sebestačne. Jeho skvelé a dômyselné riešenie zaisťovalo potrebnú výmenu vody a vzduchu. Vnútorné priestory mesta majú rozlohu okolo 460-tisíc metrov štvorcových.

Kappadokia leží na jednej z najznámejších inváznych trás, takže domáci obyvatelia boli často prepadávaní rôznymi agresormi a dobyvateľmi alebo nájazdníkmi. Obyvatelia mesta Göreme, ktoré leží v samotnom srdci Kappadokie, poznali, že do tej mäkkej lávovej vyvreliny je možné veľmi ľahko vytesať celé domy, kostoly a dokonca aj kláštory. V lávovej hornine si preto na svoju ochranu vyhĺbili podzemné mestá, v ktorých neskôr hľadali úkryt aj ranní kresťania, ktorí utekali pred prenasledovaním.

Prečítajte si tiež:
Tieto telesné zmeny signalizujú, že málo spíš. Zisti, či nie je čas zaliezť do postele!

Nižšie si môžete pozrieť video, natočené v útrobách tohoto mesta.

Zdroj: video
Interesting Engineering
Obrázky: 1., 2.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií