fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Danilov varuje pred maximálnou eskaláciou z ruskej strany, Ukrajina žiada západných spojencov o rýchlu dodávku zbraní

Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady očakáva príchod ešte krvavejších dní.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.2.2023 (Webnoviny.sk) – Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov varoval pred „maximálnou eskaláciou“ vojny na Ukrajine zo strany Ruska. V rozhovore pre televíziu Sky News poukázal na to, že Rusko „zhromažďuje všetko možné, robí manévre a výcvik“.

Druhá vlna

Očakáva tiež, že približne polovica z viac ako 320-tisíc vojakov mobilizovaných v Rusku vlani v septembri sa zapojí do druhej vlny. Podľa Danilova je zároveň možné, že ruský vodca Vladimir Putin sa pokúsi o ďalší útok zo severu, juhu a východu, tak ako vlani 24. februára, možno dokonca aj v čase výročia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajina sa preto pripravuje na všetky možnosti, povedal Danilov s tým, že tentoraz má značne väčšiu podporu západných partnerov ako pred rokom. Tajomník bezpečnostnej rady očakáva príchod ešte krvavejších dní.

Rozhodujúce mesiace

„Prešli sme náročným obdobím, ale som si vedomý, že hlavné boje ešte len prídu a udejú sa tento rok, v priebehu dvoch až troch mesiacov. Toto budú rozhodujúce mesiace vo vojne,“ povedal.

Prečítajte si tiež:
Streľba na škole v Rusku si vyžiadala najmenej šesť obetí, páchateľ sa po útoku sám zabil (video)

Ukrajina preto žiada západných partnerov, aby jej rýchlo poslali viac zbraní. Spojenci jej len nedávno, hoci oneskorene, sľúbili moderné tanky a teraz Kyjiv žiada o stíhačky.

„Bolo by skvelé, keby to boli stíhačky Typhoon. F-16ky sú tiež dobré. Akákoľvek pomoc bude dobrá,“ skonštatoval Danilov.

Cieľom Kyjiva je získať späť všetko územie, ktoré obsadili ruské sily, a to nielen od 24. februára 2022, ale od roku 2014, keď Rusko nelegálne anektovalo Krym. Ukrajina určite vyhrá, vyhlásil Danilov, „pretože máme za sebou všetku podporu sveta“.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Danilov varuje pred maximálnou eskaláciou z ruskej strany, Ukrajina žiada západných spojencov o rýchlu dodávku zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií